Sağlık

Sahte Teflona Dikkat!

Sahte Teflona Dikkat!

Bir yanda dayanıklı, kolay temizlenebilir, sağlıklı ve yüksek ısıya dirençli bir ürün olan 'gerçek teflon' yer alırken, diğer yanda sağlığa yönelik ciddi bir tehdit olasılığı bulunuyor.

'Merdivenaltı'nın ve Uzakdoğu'nun bazı denetimden uzak yüzey kaplamaları, bir süre idare etse bile risk unsurunu bünyesinde banndırıyor. Kaplama gereklerine bağlı kalınmadığı için kaplamanın çizilmesi ya da dökülmesi; kaplanan yüzeyde yanlış malzeme seçimi nedeniyle paslanma gibi olumsuzlukların yaşanması, bu risklerin ilk akla gelen bir ikisi.

Her iki menşeli ürünlerin pazardaki payları düşük olsa da yaşanan olumsuzluklar 'Teflon' adının ikinci bir kara ile kaplanmasına yol açabiliyor. Bunun da ötesinde, iş sağlığa dayanınca daha bir duyarlı olunması gerekiyor.


Uzakdoğu'ya kanmayın

Piyasada yer alan bir diğer teflonumsunun menşei ise Uzakdoğu. Bu teflonun verdiği zararı anlamak için, anahtarlık başı ile çizdikten sonra elinizi sürdüğünüzde bulaşan maddeye bakmanız yeterli. Herhangi bir toz boyadan farklı olmayan bu maddenin vücudunuza bulaştığını düşünün, ne olacağını anlarsınız.

Ancak Uzakdoğu teflonu ile ilgili en önemli sorunu, belirli bir standardının bu-lunmaması oluşturuyor. Çeşitli kalitelerde gelen Uzakdoğu teflonunun kalitesini uzman olarak sizin belirlemeniz gerekiyor.

Yayın tarihi: 04.04.2013
2508
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.