Sağlık

Sağlıkta usulsüzlüğü 'Medula' önleyecek

Sağlıkta usulsüzlüğü 'Medula' önleyecek

Bakanlığın yeni geliştireceği sistemle, büyük bir tasarruf sağlanacak ve sahtekarlıklar önlenecek.

Bakan Çelik: hastanede beni de aldattılar
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bir hastanede yaptırmadığı tahliller için kendisinden para alınmak istendiğini, itirazı üzerine 500 YTL'lik faturanın 150 YTL'ye düşürüldüğünü açıkladı. Çelik, tartışmaya açılan yeni Sosyal Güvenlik Taslağı'nın kısa vadede tasarruf sağlayacağını, otokontrol sistemi ve Medula programı ile hastanelerdeki keyfi işlemlerin ortadan kalkacağını söyledi.

Medula yakalayacak
15 gün sonra yeniden gidiyorsun, yeniden kan tahlili isteniyor. Hastane bunu yapar, özeli de yapar kamusu da yapar. Çünkü pay alacak. Ama şimdi Medula (hastaneler arası otomasyon) sistemini getiriyoruz. Medula diyecek ki; kan tahlili burada var, istiyorsan ben vereyim, hasta hakkındaki her veriyi ekrana dökeyim. Sistem tümüyle çalıştığında keyfilik olmayacak. Bu ciddi bir tasarruf getirecek. Sistem Her yerde aynı verileri gösterecek.

Çelik, yeni taslaktan kısa ve orta vadede beklentilerini Hürriyet'e anlattı. Bütçede 23 milyar YTL olması öngörülen sosyal güvenlik açığının yıl sonunda 28,8 milyar YTL'yi bulacağını belirten Çelik, şunları söyledi:

Daha radikali gelecek
"Bu soruna tam bir neşter atmalıyız. Radikal önlemler almalıyız. Ortalama sosyal güvenlik giderimiz 80 milyar YTL. Bunu yüzde 10 azaltabilsek, tasarrufumuz 8 milyar YTL olur. Türkiye'nin bugün yatırıma aktardığı kaynağın 11 milyar YTL olduğu dikkate alınırsa önemi daha iyi anlaşılır.

İki tür memur
İki tür memurla karşı karşıya olacağız. Birisi 5534 sayılı, diğeri 5510 sayılı memur. Yasa yürürlüğe girdiğinde sigortalı olanlar da mevcut hükümlerden yararlanacak. Bu taslağın esas getirisi 30 yıl sonra ortaya çıkacak. Yasa yürürlüğe girdikten sonra işe veren vatandaş 65 yaşında emekli olacak.

Sağlıkta disiplin
Ama taslağın kısa vadeli getirileri var. İsraf önlenecek, mükerrer birçok işlem ortadan kalkacak ve haksız ödemeler son verilecek. Sağlık boyutunda önemli bir disiplin sağlanacak.

Esas amaç otokontrol
Reformun esas amacı sosyal güvenlikte öngörülebilirlik. Yatan hastadan yüzde 1 katkı payı alınacak, ama bu iki asgari ücreti geçemeyecek. 100 bin YTL'lik tedavi gören vatandaş bile 900 YTL'ye yakın bir ödeme yapacak. Burada amaç yatan hastadan 800-900 lira almak değil, otokontrol sistemi kurmak.

Bana bile oldu
Milletvekillerinin işlemlerinde bile suistimaller oluyor. Geçen yıl, bir hastaneye gittim. Basit bir tahlil yaptırdım, 500 YTL fatura geldi. İmza bölümü de arkasına açılmış, hep öyle gelir zaten. Hemşireyi çağırdım, "Nedir burada yazanlar?" diye sordum, "Efendim, şu tahlil, bu tahlil." Bunların hiçbiri bana yapılmadı dedim, fatura 150 YTL'ye düştü.

Yıpranmayı madende görün
Madenci de yıpranma payının içinde gazeteci de opera sanatçısı da. Emniyet bilişim bürosunda 20 yıl oturan kişi de bundan yararlanıyor, dağda operasyona katılan da. Bu hakkaniyete sığmaz. Siz fiili hizmet tazminatını (yıpranma payı) yerin 550 metre altında çalışılan madende görün. Yüreğiniz sızlar. Orada o işçinin her an neyle karşılaşacağı belli değil. Geçmişte gazetecilere verilmesi doğruymuş. Kurşun matbaalarda çalışılıyordu, her işçiye her gün üç-dört kilo yoğurt yediriliyordu. Artık baskı merkezlerinin standardını da görüyoruz."

Bülent Sarıoğlu/Ankara
Yayın tarihi: 26.12.2007
680
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.