Sağlık

Sağlıkta tasarruf paketi!

Sağlıkta tasarruf paketi!

IMF'nin isteği üzerine hazırlanan sağlık harcamalarına ilişkin tedbir paketi büyük ölçüde şekillendi.

Sağlıkta tasarruf paketinin ayrıntıları belirlendi. Yataklı tedavilerdeki paket fiyat uygulamasının ameliyatlar dışındaki tedavileri de kapsayacak şekilde yaygınlaştırılması kararlaştırıldı. Ayakta tedavilerde de sabit fiyat uygulamasına geçiliyor.

IMF'nin isteği üzerine hazırlanan sağlık harcamalarına ilişkin tedbir paketi büyük ölçüde şekillendi. Maliye Bakanlığı koordinatörlüğünde yürütülen çalışmalarda tedavi ve ilaç giderlerinin kontrol altına alınmasına dönük çeşitli alternatifler üzerinde duruldu.

Büyük ölçüde şekillenen tedbir paketinin ana hatları şöyle:

* Yataklı tedavilerdeki paket fiyat uygulaması ameliyatlar dışındaki tedavileri de kapsayacak şekilde yaygınlaştırılacak.

* Ayakta tedavilerde aynı rahatsızlık için uygulanan farklı fiyatların önüne geçmek için sabit fiyat sistemine geçilecek.

* Özel hastanelere kayan hastalar yeniden devlet hastanelerine yönlendirilecek.

Yeşil karta denetim

* Yeşil kart harcamaları denetime alınacak. Yeşil kartlıların özel hastanelerden aldığı ultrason, röntgen gibi gereksiz hizmetlere son verilecek.

* Hastalar daha ucuz olan eşdeğer-jenerik ilaçlara yönlendirilecek.

* Sağlık Bakanlığı'na tedavi ve ilaç giderleri için belli bir bütçe tahsis edilecek. Her ayın sağlık ödemesi önceden belli olacak ve Maliye Bakanlığı o tutardaki ödeneği serbest bırakacak.

Tabipler Birliği karşı çıkıyor

Uygulanacak bu tedbirlerle yıl sonuna kadar sağlık harcamalarından 1.4 milyar YTL tasarruf sağlanması planlanıyor. Türk Tabipleri Birliği ise tasarruf önlemlerinin sağlık çalışanlarının koşullarını daha da güçleştireceğini öne sürerek düzenlemeye karşı çıkıyor.
Yayın tarihi: 02.06.2006
662
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.