Sağlık

Sağlıkta seçim depremi

Sağlıkta seçim depremi

29 Mart'tan sonra yeşil kartlar iptal edilecek, prim ödemeleri duracak...

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, yerel seçimlerden sonraki tarihlere gizlenen sağlık alanındaki sorunların bir bir gündeme geleceğini belirtti.

Aktan "Kriz nedeniyle işten çıkarmalarla birlikte prim ödemeleri duracak, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) finansmanı karşılayamayacak. IMF ile er ya da geç masaya oturulacak, IMF yeşil kartların iptal edilmesini isteyecek, milyonlar sağlığa ulaşamayacak. Sosyal güvencesi olmayan kesim acil servislerde yığılmaya neden olacak, hekimle hasta karşı karşıya gelecek, hekime şiddet artacak" dedi.

EN BÜYÜK DARBE SAĞLIKTA

Prof. Aktan, sağlık alanında 29 Mart yerel seçimlerden sonraki tarihlere gizlenen "dönüşümleri" anlattı. Yerel seçimlerin ardından sağlığı büyük krizlerin beklediğine dikkat çeken Aktan, "Hükümetteki krizi göz ardı etmeye dönük çaba, en fazla sağlığı vuracak.

Krizle birlikte sağlık verileri ciddi olarak kötüleşiyor. Sağlık 10-15 yıl geriye gidiyor" dedi. Halihazırdaki haliyle endişelere neden olan Genel Sağlık Sigortası'nın (GSS) krizle birlikte sağlığı finanse edemeyecek duruma geleceğini ifade eden Aktan, çalışanların da işten çıkarılması nedeniyle kayıtdışılığın artış göstereceğini, bu nedenle de primlerin ödenemeyecek duruma geleceğini savundu.

KÂĞIT ÜZERİNDE 'PROFESÖR'

Halen uygulanmakta olan tam gün yasasının yerel seçimlerin ardından yeniden gündeme geleceğini, hekimlere uygulanan zorunlu rotasyonun en büyük sıkıntılardan biri olacağını ve kâğıt üzerinde "profesör" olan öğretim üyelerinin sağlığı tehlikeye atacağını belirten Aktan şöyle konuştu: 

"AKP hükümeti, öğretim üyelerini üniversiteden yıldırıp kaçırmayı amaçlıyor. Seçimlerin ardından tıp eğitimi alan üniversite öğrencisinin sayısı da arttırılmaya çalışılacak. Kalitesiz eğitimle mezun olan 'hekimler' piyasaya sürülecek.

Şu an eğitim hastanelerinde çalışan doçentlerin profesör olmak için gittikleri örneğin Van'da kâğıt üzerinde işlem yapılıyor, doyurucu bir prosedür izlenmiyor. Bu insanlar kâğıt üzerindeki işlemin ardından profesör olmuş olarak İstanbul'daki üniversiteye geri dönüyorlar."

MELTEM YILMAZ / Cumhuriyet

www.gercekgundem.com
Yayın tarihi: 27.03.2009
823
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.