Sağlık

Sağlıkta 2002 yılının büyük buluşları

Sağlıkta 2002 yılının büyük buluşları

Science dergisi editörleri yılın en önemli on bilimsel keşfini belirlediler. Dergiyi yayınlayan, Amerika Bilimsel İlerleme Derneği (American Association for the Advancement of Science) bu yılın 'kazananlar' listesindeki buluşlar 'toplumda ve bilimin ilerlemesindeki derin etkileri' açısından seçildi.

Altıncı sırada yer alan buluş bilim adamlarının nane aromasının tadılması ve soğuk havanın hissedilmesinden sorumlu sinir hücreleri alıcılarını keşfetmesi oldu.
Uzmanlar sıcak ve soğuğu tespit etmemize yarayan bu alıcıların bulunmasıyla vücudun sıcaklığın etkilerini çevresel sinirlerden beyne doğru nasıl işleme koyduğunun daha derinlemesine kavranacağı görüşünde.

Dokuzuncu sıradaki buluş ise fareler üzerinde yapılan, retinada melanopsinis adı verilen, ışığa duyarlı bir proteinin memelilerde 'vücut saatinin' ayarlanmasında esas olduğunun doğrulandığı araştırma oldu.

Bilim adamları bu proteinin bozulan gece/gündüz düzenini dengeye kavuşturmak için tedavilerin geliştirilmesinde işe yarayabileceğini belirtiyorlar.
Yayın tarihi: 22.12.2002
864
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.