Sağlık

Sağlıkta 2 gün iş bırakma eylemi

Sağlıkta 2 gün iş bırakma eylemi

Sağlık çalışanları, "nitelikli hizmet, insanca yaşanabilir, herkesin ücretsiz yararlanabildiği bir sağlık hizmeti" için bugün ve yarın Türkiye genelinde tam gün iş bırakıyor.

Doktorlar ve diğer sağlık çalışanlarının,
"İnsanca yaşabilecek maaş artışı, iş güvencesi, eşit ve ulaşılabilir sağlık hakkı" için başlattıkları iki gün sürecek iş bırakma eylemi tüm yurtta başladı.

ANKARA

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde toplanan sağlık çalışanları, "İş Güvencesi İstiyoruz", "Eşit İşe Eşit Ücret" yazılı önlükler giydiler. Çalışanlar, hastane girişinde, hastalar ile hasta yakınlarına,
"Ücretimiz, iş güvencemiz ve halkın sağlık hakkı için 10-11 Mart'ta G(Ö)revdeyiz" yazan broşürler dağıtıyor; eylemin nedenleri hakkında bilgi veriyor.

İSTANBUL

SSK Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan bir grup sağlık çalışanı, "AKP sağlığa zararlıdır", "Tüccar Başbakan istemiyoruz", "Vur vur inlesin, Recep Akdağ dinlesin" şeklinde sloganlar attı.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy'un yaptığı basın açıklamasından sonra, gruptakiler, hastane bahçesinde yürüyüş yaptılar.

İstanbul il sağlık müdürüne göre eyleme itibar yok

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Erman Tuncer, "ildeki sağlık çalışanlarının iş bırakma eylemine itibar etmediklerini" iddia etti.

Prof. Dr. Tuncer, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası'nın öncülüğündeki sağlık çalışanlarının ülke genelinde bugün başlattıkları "G(ö)reve çıkma" eylemine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

"(Sağlık çalışanlarının bugün ve yarın iş bırakacağı ve hastanelerde hizmet aksaması olacağı), basında yer almıştır. Ancak, bugün itibariyle, İstanbul'daki hiçbir hastanede hizmet aksaması söz konusu değildir. Sağlık çalışanlarımız, iş bırakma eylemine itibar etmemişlerdir. Tüm branşlarda hizmetler aksatılmadan sürdürülmektedir.Sağlık çalışanlarına, gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür ederim."

Sayek: Mücadeleyi sonuç alana kadar sürdüreceğiz

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Füsun Sayek, "İnsanca yaşanacak ücret ve herkese eşit parasız sağlık hakkı için" bugün ve yarın yeniden "görevde" olacaklarını belirterek, "Çok dolu, çok kararlı, çok umutluyuz. Mücadeleyi sonuç alana kadar sürdüreceğiz" dedi.

Sağlık çalışanları, özlük haklarının iyileştirilmesi amacıyla Türkiye genelinde gerçekleştirdikleri "Beyaz Uyarı" eylemi çerçevesinde 22 Kasım 2000'de yarım gün, 5 Kasım 2003 ve 24 Aralık 2003'te de Türkiye genelinde tam gün iş bırakmıştı.

"Parasız sağlık için nüfus cüzdanı yeterli olmalı" diyen Sayek, bu istemleriyle birlikte sağlık kuruluşlarına sahip çıkacaklarını vurguladı. Sayek, mahrumiyet bölgesindeki sağlık çalışanlarına "mahrumiyet zammı", tüm çalışanlara iş riski zammı verilmesini, ek göstergelerin dağılımında adalet, nöbet ücretlerinin ödenmesini, çalışma süresinin 8 saate indirilmesini ve "insanca yaşayacak maaş" istediklerini söyledi. Sayek, bunlar karşılanırsa, sağlık çalışanlarının her yerde ve her kurumda seve seve çalışacağını belirterek, "Bize mesleğimizi uygulattırsınlar" çağrısı yaptı.

Akdağ: Talepler ideolojik

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) öncülüğündeki iş bırakma eylemi için, 'Talepler ideolojik. Katılım olmayacak' dedi. Bakan Akdağ, Tabipleri Birliği'nin taleplerinin sağlık çalışanlarının talepleriyle bir ilgisi olmadığını, sözkonusu taleplerin ideolojik olduğunu ileri sürerken, 'İdeolojik taleplerin karşılanma yeri hastaneler değildir' dedi.

Eyleme katılımın olmayacağını ifade eden Recep Akdağ, 'Daha önceki eylemlerde de sağlık çalışanları basiretli, sağduyulu davranış biçimi sergilemiştir. Eminim ki sağlık çalışanları yine basiretli davranacak, halka sağlık hizmeti vermeye devam edecek' dedi.

ACİL SERVİSLER ÇALIŞIYOR

Acil servisler dışında tüm birimlerde yürütülecek iş bırakma eylemi için belirlenen kurallara göre, tüm hekimler, her yaştaki acil hastalar ve çocukların zarar görmemeleri için özel önem gösteriyor. Birinci basamak sağlık hizmeti sunan birimler dahil, acil tanı ve tedavi endikasyonu olan hastaların bakımı aksatılmıyor.

Acil servisler, eylem süresince polikliniklerde görevli hekimlerce takviye edilecek.

Çocukların, hamilelerin, diyaliz, yoğun bakım ve kanserli hastaların acil olmasa bile her türlü tıbbi tedavisi aksatılmadan sürdürülüyor.

Servislerde yatarak tedavi gören hastaların her türlü tıbbi işleminin aksatılmadan yürütülmesini sağlayabilecek sayıda sağlık personeli, mesai dışı sürelerde olduğu gibi servislerde hazır bulunuyor.
Yayın tarihi: 10.03.2004
1056
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.