Sağlık

Sağlıksız nesil yetişiyor

Sağlıksız nesil yetişiyor

Bursa'da anaokulu ve ilköğretim okullarında yapılan araştırma, ''sağlıksız bir nesil yetiştiğini'' ortaya koydu. Araştırma kapsamında, tüm öğrenciler boy, kilo, görme keskinliği, deri, saç, diş, kulak, burun, boğaz, göğüs, kalp, akciğer, karın ve ekstremite muayenelerinden geçirildi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi (UÜTF) Halk Sağlığı Anabilim Dalı ile merkez Nilüfer Belediyesi'nce, 3 bin 255'i kız, toplam 6 bin 547 öğrenci üzerinde yapılan araştırmada, 4-17 yaş grubundaki her 100 öğrenciden 79.7'sinin en az bir sağlık sorunu bulunduğu, sorunların başında diş çürükleri, göz ve kulak hastalıklarının geldiği belirlendi.

Muayeneler sonucunda bin 330 öğrencide herhangi bir hastalık bulgusuna rastlanmazken, öğrencilerden 5 bin 217'sinin yani yüzde 79.7'sinin en az bir sağlık sorunu olduğu belirlendi. Bu öğrencilerdençoğunda birden fazla sağlık sorunu saptayan ekiplerin araştırmasına göre, diş çürükleri yüzde 70.9'luk oranıyla sorunlar arasında ilk sırada yer alıyor. Bunu yüzde 26.2 ile göz ve yüzde 23.2 ile kulak, yüzde 14.3'le boğaz, yüzde 12.7 ile ürogenital hastalıklar izliyor.

Araştırmada, göz rahatsızlığı bulunan bin 710 öğrenciden bin 411'inin miyop, 137'sinin ise renk körü olduğu belirlenirken, her 100 öğrenciden 1'inde kalp ve akciğer sorunu, 3'ünün saçında da bit ve mantara rastlandı.

Bu arada, öğrencilerin kilolarıyla ilgili değerlendirmede, erkeklerin yüzde 2.4'ünün, kızların ise yüzde 2.7'sinin ''düşük kilolu'' olduğu belirlenirken, 100 öğrenciden 6'sının fazla kilolu, 200 öğrenciden 3'ünün de ''obez'' olduğu belirlendi.

Öğrencilerin aileleri ve sosyal güvenceleriyle ilgili anket çalışmasında ise annelerin büyük bölümünün ilkokul mezunu ve ev hanımıolduğu, ilkokul ve lise mezunu olan babaların oranının fazla olduğu, çocukların yüzde 50'sinin 2 kardeşinin bulunduğu, yüzde 18.4'ünün ise hiçbir sosyal güvencesinin olmadığı saptandı.

Çocukların başarılı bir öğrenim yapabilmelerinin, ancak sağlıklı olmalarıyla mümkün olabileceğine, bunun için de erken tanının önemine işaret eden yetkililer, bu çalışmayla öğrencilerin bedensel gelişimlerini, sağlık durumlarını değerlendirmeyi, hastalıkları ortaya çıkarmayı, hasta olanları tedavi etmeyi ya da ileri tetkik için sağlık kuruluşlarına sevk etmeyi hedeflediklerini söyledi.
Yayın tarihi: 10.04.2003
733
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.