Sağlık

Sağlıklı yaşam sırları

Sağlıklı yaşam sırları

İngiliz uzmanlar 120 yaşına kadar sağlıklı yaşamanın sırrını çözdüklerini söylüyor.

Ancak The Times gazetesine konuşan Cambridge Üniversitesi profesörü Aubrey de Grey'in bu konuda sıraladığı tavsiyeler daha önce duyduklarınızdan oldukça farklı. Mesela koşmak ve meyve yemek yasak. İşte 120 yaşına kadar yaşamanın sırrı:

1- Kesinlikle sigara içmeyin:
Sigara içmenin vücudunuza verdiği zararın önüne geçebilecek hiçbir şey yok!

2- Şeker tüketmeyin: Böylece kandaki insülin seviyesinin yükselmesini ve yağ depolonmasının hızlanmasını önlemiş olursunuz.

3- Hayvansal yağları hiçbir şekilde tüketmeyin: Doymuş yağ tüketimi sıfır olmalı.

4- Toprak üstünde yetişen sebzelerden bol bol yiyin: Toprak altında yetişenler karbonhidrat içerir. Hemen şekere dönüşerek insülin seviyesini yükseltirler.

5- Çok fazla meyve yemeyin: Genel görüşün aksine meyve her zaman sağlıklı değildir. Çok fazla şeker içerir.

6- Bol bol yemiş tüketin: Nedeni henüz açıklanamamış olmakla birlikte fındık, badem, ceviz gibi yemişleri bol tüketenler daha uzun yaşıyor. Ancak tuzlu fıstıklardan uzak durun.

7- Yemeklerinize tuz eklemeyin:
İşlenmiş gıdaları tüketmeyin. Tuz tansiyonu yükseltir ve kalp krizi riskini artırır.

8- By-pass ameliyatı olmayın: Son araştırmalar bu operasyonun işe yaramadığını gösteriyor. İnsanların by-pass'tan sonra uzun yaşamasının sırrı daha iyi beslenmelerine ve egzersiz yapmalarına bağlanıyor.

9- Düzenli olarak doktor kontrolünden geçin: Bu sağlık problemlerine erkenden müdahele etmenizi sağlar.

10- Düzenli olarak sıkı egzersiz yapın: Ancak kesinlikle koşmayın. Koşmak kemiklerinize zarar verir ve iskeletinizin yıpranmasına neden olur.

11- Her gün bir çocuk aspirini için: Bu kanın inçelmesini sağlar. Uçağa binmeden önce iki aspirin içebilirsiniz. Aslında mümkün olsa uçağa hiç binmemenizde yarar var.

12- Az yiyin: Çünkü az kalori alanlar daha uzun yaşıyor. Ancak hafıza problemleri yaşamaya başlarsanız az veyetersiz besleniyorsunuz demektir.
Yayın tarihi: 26.02.2006
809
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.