Sağlık

'Sağlıklı' beslenirken sağlığınızdan olmayın

'Sağlıklı' beslenirken sağlığınızdan olmayın

Sağlıklı beslendiğinizi düşünmenize rağmen, kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız dikkat!

Besin hassasiyetini ortaya çıkartan "Gıda Interolans" testi ile vücudunuzun hangi besin maddelerine karşı hassas olduğunu ve olumsuz tepki verdiğini tespit etmeniz mümkün.

Severek yediğiniz ıspanak, enginar, domates, elma, kayısı, muz, severek içtiğiniz süt, çay aklınıza gelebilecek çok sayıda besin maddesi, siz sağlıklı beslendiğinizi düşünseniz de, sizi sağlığınızdan edebilir. Diyet yapıyor veya sağlıklı beslendiğinizi düşünüyorsunuz ama sürekli bir yorgunluk, kronik uykusuzluk veya depresyon hali yaşıyorsanız, tükettiğiniz bazı gıda ürünlerine karşı vücudunuz hassas olabilir. Bunu ortaya çıkartmak ise Amerika, Hollanda, İngiltere, Almanya gibi ülkelerde uzun yıllardır uygulanan ve vücudunuzun hangi besin maddelerine karşı hassas olduğunu tespit eden "Gıda Interolans" testi ile artık Türkiye'de de mümkün.

Kan testi yapılıyor

Vücudun, gıda bağışıklık profilini ortaya çıkartan bu test, kan alınarak yapılıyor ve sonucu bir hafta içinde belli oluyor. Bu testle, 270 farklı gıda ve katkı maddesi, detaylı analizle tek tek inceleniyor. Elde edilen bulgular, hastanın kişisel gıda bağışıklık profilini oluşturacak şekilde değerlendiriliyor ve bünyeye dokunan besinler tespit edilerek, kişinin bunlardan uzak durması sağlanıyor.

Kilo veremiyorsanız

Diyetisyenler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nesrin Mutlu Civelek, bazı hastalarının, diyet programlarına uymalarına ve sağlıklı beslenmelerine rağmen, uygulanan tedavilere cevap veremedikleri durumlarla karşılaştıklarını belirtiyor: "Bu hastalarımıza 'Gıda Interolans' testini uygulayarak, kişiye özel bir beslenme programı çıkartabiliyoruz. Örneğin, Almanya'da 15 sene boyunca kronik kabızlığı olan bir hastaya bu test uygulandığında ıspanak yememesi gerektiği ortaya çıkıyor. Test sonuçlarına göre, Türkiye'de çok tüketilen çayın, bazı kişilerde kronik uykusuzluğa yol açtığı belirlendi."

Gıda kısıtlaması var

Yıllardır yurtdışında yapılan ve insan ömrü boyunca bir kere yapılması yeterli olan bu testin çok güvenilir olduğunu belirten Civelek, "İmkânı olan herkesin bu testi yaptırmasında fayda var. Test sonucunda, hassas olunan gıda maddeleri değerlendirilir ve tüketimleri azaltılır" diyor.
Yayın tarihi: 21.03.2005
850
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.