Sağlık

Sağlık ve güzellik için, zeytin tüketin!

Sağlık ve güzellik için, zeytin tüketin!

Yeni çağın mucize bitkisi olarak nitelendirilen ve kanser ilacı yapımında da kullanılan zeytinin sayısız faydalarından yararlanmak için doğal haliyle tüketilmesi gerekiyor.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi ve Doğu Akdeniz Zeytin Birliği Başkanı Prof. Dr. Ömer Gezerel Türkiye`de tüketimi düşük olan zeytinin insan sağlığı için bilinen birçok faydasının yanında halen keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda özelliği bulunduğunu belirtiyor.

Başta ABD olmak üzere birçok gelişmiş ülkede kansere karşı yapılan ilaçlarda kullanılan oleuropein zengini zeytin, aynı zamanda hücreleri yenileme özelliğiyle yaşlanmanın etkilerini geciktiren mucizevi bir ürün.

İnsanları virüs, bakteri ve mantarların neden olduğu bazı hastalıklardan koruyan zeytinde, kansere karşı etkili birçok maddenin yanı sıra A, D, E ve K vitaminleri bulunuyor.

Sindirim bozuklukları, safra kesesi hastalıkları ve safra kesesi taşında, özellikle bağırsak kanseri ve kalp rahatsızlıklarında da zeytinin büyük yararları var.

Ancak zeytinin bütün bu olumlu özelliklerinden tam olarak yararlanmak için, zeytin ve zeytinyağının rafinesini değil, doğal olanını tercih etmek gerekiyor. Ayrıca, zeytinin faydalı özelliklerinin önemli bölümü bu acı tadında gizli olduğu için, zeytinin acısını almak için suda bekletilmesi uygulamasından vazgeçilmesi gerekiyor.
Yayın tarihi: 14.01.2003
822
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.