Sağlık

Sağlık sistemi başarısız!

Sağlık sistemi başarısız!

Vatandaşlar daha fazla sayıda doktor, daha iyi hizmet, sağlık için daha fazla harcama yapılmasını istiyor.

Sağlığa Erişim Derneği (SERDE), kamuoyu yoklamasının yürütülmesi için Ekim ayında GfK Türkiye araştırma şirketini görevlendirmişti. Kamu sağlık sistemine yönelik tutumların tespit edildiği ve bugüne kadar düzenlenen en büyük ulusal tarama olan yoklamada, GfK Türkiye, SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı'na bağlı bulunan 738 vatandaş ile görüşme yaptı. Yüz yüze görüşmeler, 19 ilin kırsal ve kentsel kesimlerinde gerçekleştirildi.

Kamuoyu yoklamasına göre, vatandaşların kamu sağlık sisteminin mevcut durumu hakkında kaygılarını dile getirirken, doktor sayısını ve hizmetleri artırmak için daha fazla harcama yapılmasını istiyor.

İhtiyaçları karşılamada yetersiz

Ankete yanıt verenler arasındaki en büyük grup (%46) mevcut sağlık sisteminin "hiç başarılı olmadığını" söylerken, %22'si tarafsız bir konum benimsemiş ve yalnızca %28'i sistemin "çok başarılı" olduğunu belirtmiştir. Memnuniyetsizliğin en yüksek olduğu bölgeler, %52 ile Güney ve Doğu bölgeleriyken, memnuniyet düzeyi en yüksek noktasına, yanıtlayanların %35'inin olumlu bir görüş bildirdiği Marmara bölgesinde ulaşmıştır.

Merkezden uzak bölgelerde ortalama memnuniyetsizlik düzeyi %52 olup, ülkenin daha kırsal, az gelişmiş kesimlerinde doktor ve hizmete erişim konusunda duyulan daha yüksek düzeyde kaygıyı yansıtmaktadır.

SERDE Başkanı Kazım Dinç, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Kamuoyu yoklamasını, hangi alanlarda başarılı olduğumuz ve hangi alanlarda hala daha fazla kaynak ve çalışmaya gereksinim olduğu konusunda hastaların ve siyaseti belirleyenlerin fikir sahibi olmasını sağlamak ve ülke içinde bir referans noktası elde etmek amacıyla yürüttük. Kamuoyu yoklamasını, ülkemizde hastaların kaliteli bakım ve hizmetlere erişimini artıracak olan politika değişikliklerine yol gösterebilecek bir araç olarak görüyoruz."
Yayın tarihi: 05.12.2006
1469
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.