Sağlık

Sağlık kayıtlarına internetten takip

Sağlık kayıtlarına internetten takip

ODTÜ'lü araştırmacılar teşhisi kolaylaştıracak bir yazılım geliştirdi. Ekonomik açıdan yeni bir yük getirmiyor.

ODTÜ'lü araştırmacılar, geçirilen hastalıklardan kullanılan ilaçlara kadar bütün sağlık bilgilerine anında ulaşılarak teşhisi kolaylaştıracak bir yazılım geliştirdi.

Masrafların azaltılmasını sağlıyor
Uluslararası patent başvurusunun yapıldığı yazılım, testlerin tekrarlanmasının önüne geçilerek masrafların azaltılmasına ve hastaların kendi sağlık kayıtlarını internet üzerinden takip etmesine de olanak sağlıyor.

Yazılım teknolojisi, sağlık kurumlarının hala kullanmakta olduğu elektronik sistemlerle uyumlu çalıştığı için ekonomik açıdan yeni bir yük getirmiyor.

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asuman Doğaç, ODTÜ Mühendislik Fakültesi'nde çalışmalarını yürüten Yazılım Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nin TÜBİTAK tarafından 1991 yılında akademik hayatta kazanılan birikimleri endüstriye ve ekonomiye katkı haline dönüştürmek amacıyla kurulduğunu söyledi.

"Uluslararası patent başvurusu yapıldı"
Merkezin Avrupa Komisyonu'ndan aldığı toplam 15 proje ile 3 milyon euro araştırma ve geliştirme kaynağı elde ettiğini, birçok şirketle çalışma fırsatını yakaladığını anlatan Doğaç, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü doktora öğrencileri Gökçe Banu Laleci Ertürkmen, Yıldıray Kabak, Özgür Gülderen, Tuncay Namlı, Alper Okcan ve yüksek lisans öğrencileri Mehmet Olduz, Mustafa Yüksel, İbrahim Taşyurt, Güneş Aluç, Fulya Tunçer, Ali Anıl Sınacı'nın yer aldığı çalışma grubunun 'Sağlık Ağlarında Yer Alan Aktörlerin Ve Süreçlerin Elektronik Ortamda Birbirleriyle Sorunsuz Haberleşerek Çalışmalarının Sağlanması' adlı çalışmayla uluslararası patent alımı için başvurduklarını bildirdi.

Doğaç, çalışmaların sağlık kurumları arasında elektronik bilgi alışverişini kolaylıkla gerçekleştirmeyi amaçladığını belirtti:

Bilgiye anında ulaşım
"Tedavinin sürekliliği ilkesine bağlı olarak, bir hastanın sağlık öz geçmişinde yer alan, kullandığı ilaçlar, alerjiler gibi geçirdiği tüm hastalıklar, sağlık kurumlarına (aile hekimleri, sağlık ocakları, hastaneler, rehabilitasyon merkezleri gibi) ulaştırılabilecek, dolayısıyla sağlık çalışanları teşhis için gerekli olan bilgiye anında ulaşabilecek, testlerin tekrarlanmasının önüne geçilerek masraf azaltılacak ve vatandaşlar kendi sağlık kayıtlarını internet üzerinden takip ederek kendi sağlık yönetimlerinde söz sahibi olabilecekler.

Bütün bunlar sağlanırken, geliştirilen sistem sağlık kurumlarının kullanmakta olduğu elektronik sistemler ile uyumlu olarak çalışacak, dolayısıyla ekonomik açıdan yeni bir yük getirmeyecektir."

Doğaç, yürüttükleri çalışmanın ayırt edici özelliğinin "Birlikte çalışabilirliği desteklemesi ve var olan sistemleri yıkmadan sağlık standartlarına uyumlu bir biçimde bir sağlık ağının gerçekleştirilmesi" olduğunu anlattı:

Yayın tarihi: 01.08.2007
1465
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.