Sağlık

Sağlık karnesi kalktı

Sağlık karnesi kalktı

SGK, Emekli Sandığı emeklileri ve bütün Bağ Kur'lular için sağlık karnesi uygulamasına son verdi.

Sosyal Güvenlik Reformu'nun sağlık ayağındaki bürokrasiyi azaltacak adımlarına bir yenisi daha eklendi. Serbest meslek erbabının tamamı, memurların ise emeklileri için sağlık karnesi uygulaması kaldırıldı.

İlk uygulama işçi emeklilerine
Söz konusu kolaylık ilk olarak bu yıl başında işçi emeklilerine sağlanmıştı. Böylece sadece çalışan memurlar sağlık karnesi kullanma durumunda kalırken, yetkililer, "Amacımız, aktif ya da emekli sigortalımızın memnuniyet seviyesinin artırılması. Bürokratik işlemlerin azaltılması, işgücü ve zamandan tasarruf sağlanması. Bu çerçevede yakın bir zamanda halen çalışan Emekli Sandığı mensupları da hastaneye karnesiz gidebilecek." açıklamasında bulundu.

Artık çalışan memurlar dışındaki bütün sigortalılar, sağlıkla ilgili işlemlerin hepsini, TC kimlik numarasıyla yapabilecek. Mevcut karneler, sayfaları tükenene kadar kullanılabilecek. Ancak bugünden itibaren yeni sağlık karnesi verilmeyecek. Fakat emekli olanların TC kimlik numarası ve emeklilik evraklarıyla il müdürlüklerine giderek, aktivasyonlarını yaptırmaları gerekiyor. Ardından TC kimlik numarasıyla tedavi olup, ilaç alabilecekler. İlaçlar, sağlık kuruluşlarının reçetelerine yazılacak. Reçetelere eklenecek TC kimlik numaraları, SGK'nın elektronik sisteminden kontrol edilecek. Sağlık karnesi uygulamasının 'akıllı kart'ın devreye girmesiyle birlikte son bulması bekleniyordu. Ancak SGK'nın, projede gecikme yaşanacağı bilgisini alması üzerine bu adımı attığı öğrenildi.

Çipli katta kapsam değişti
Akıllı kartta pilot uygulamanın mart ayında başlayacağı duyurulmuştu. Ancak ilk başta sağlık alanında kullanılması düşünülen çipli kart, daha sonra bütün kimliklerin yerine geçecek vatandaşlık kartına dönüştürüldü. Böylece projenin kapsamı genişledi. Ülkede yaşayan herkesi kapsayacak bu projenin tam olarak yürürlüğe girmesinin 2-3 yılı bulacağı belirtiliyor.

Kademeli uygulama
Bu yüzden SGK yönetimi sağlık karnelerini kademeli olarak kaldırmayı planladı ve ilk olarak Ocak 2008 itibarıyla SSK emeklilerinin kimlik numaraları ile muayene olmalarına imkân tanındı. Yeni genelge, bütün emekliler için sağlık karnesini kaldırdı. Ayrıca aktif olarak çalışan Bağ-Kur'lulara da aynı kolaylık sağlandı. Sigorta primi yatırmaya devam eden serbest meslek erbabı da muayene ve tedavilerinde sadece TC kimlik No'sunu verecek. Görevliye, nüfus cüzdanı ya da bunun yerine geçen kimlik kartlarını gösterecek.

Aktif SSK'lılar da 1 Haziran 2008 itibarıyla sağlık karnesine gerek olmadan muayene olabilecek.

Zaman
Yayın tarihi: 16.04.2008
976
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.