Sağlık

Sağlık için hareket edin

Sağlık için hareket edin

Prof. Dr. Burhan Uslu, kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı ve şişmanlık nedeniyle her yıl 2 milyon kişinin öldüğünü söyledi.

Prof. Dr. Uslu Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) tarafından düzenlenen ``Sağlık İçin Hareket`` konulu konferansta yaptığı konuşmada, insanların sürekli fiziksel aktivitelerde bulunması gerektiğini belirtti.

Enerji harcatan her hareketin bir fiziksel hareket olduğunu ifade eden Prof. Dr. Uslu, fiziksel hareketin de kişinin bulunduğu ortam, çevre şartı ile iklim ve sağlık durumuna göre yapılması gerektiğine dikkati çekti.

Bir kişinin günde en az 20 ya da 30 dakika hareket etmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Uslu, genç yaşta yapılan fiziksel hareketlerin osteoporozu önlediğini, ileri yaşlarda yapılırsa kemik kaybını azalttığını, ayrıca şişmanlığı ve buna bağlı gelişen hastalıkların riskini en aza indirdiğini söyledi.

Prof. Dr. Uslu, yapılan fiziksel aktivitelerin, yüksek tansiyon vekolesterolü önlendiğini, kalp hastalıklarını da yüzde 40 oranında azalttığını dile getirdi.
Yayın tarihi: 01.05.2002
713
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.