Sağlık

Sağlık artık avuç içinde

Sağlık artık avuç içinde

Avuç içi bilgisayarlar ile doktorlar hasta kayıtlarına her yerden ulaşabilecek.

Kişisel avuç içi bilgisayarlar doktorların hasta bilgilerine ve tedavi olanaklarına ulaşmasını sağlayarak sağlık hizmetlerinin veriliş şeklini değiştirecek.

İlk etapta kişisel ajanda ve diğer amaçlar ile tasarlanan avuç içi bilgisayarlar artık, hekimler, tıp öğrencileri ve hastalar tarafından kullanılarak sağlık hizmetlerinin kalite ve güvenliğini artırıyor.

Cep bilgisayarları tıpta özellikle ilaç reçetelemek veya dozajların ayarlanması ile tedavinin kontrolü amaçlı kullanılıyordu. Şimdi bu bilgisayarlar hastaların bileklerindeki bar kodlu bilezikler ile entegre edilerek, hekimlerin hasta kayıtlarına erişmesini de sağlayacak.

Bu sayede hastanın ilaç seçimlerinin ve doğru dozajların ayarlanması mümkün olacak. Üstelik cep telefonlarının bant genişliğindeki artışlar sayesinde, doktorlar tıbbi bilgilere her yerden ve hastanelerin yüksek hızlı kablosuz ağlarından ulaşabilecek.

Hastaların kayıt tablolarını bulmak, röntgen filmlerine bakmak ya da bilgisayar yakınında olmak gereğini ortadan kaldıracak olan yeni el cihazları, çeşitli kaynaklardan bilgilere erişecek, hastanın mevcut ve geçmiş tıbbi kayıtlarını eşleştirecek, tahmin kurallarını uygulayacak, klinik denklemleri hesaplayacak ve tüm bunları topyekün bir bilgi paketine entegre ederek doktorun sağlam ve kanıtlara dayalı bir karar vermesini sağlayacak.

Avuç içi bilgisayarların ana sunucular ya da masa üstü bilgisayarların yerine geçemeyeceğini bildiren medikal bilgi teknolojisi uzmanları, ancak bu yeni teknikler ile doktorların her yerden bilgi alabileceklerini ve bilgi alışverişinin geleceğinin dijital ve kablosuz sistemlerde yattığını vurguluyorlar.
Yayın tarihi: 06.10.2005
711
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.