Sağlık

Sağlığınıza dikkat edin, tatiliniz zehir olmasın

Sağlığınıza dikkat edin, tatiliniz zehir olmasın

Uzmanlar, Kurban Bayramı dolayısıyla uzun bir tatile çıkmayı planlayanları sağlıklarına dikkat etmeleri konusunda uyarıyor...

International Hospital Seyahat Hastalıkları Klinik Sorumlusu Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, tatile çıkacakların ´´gidilen yere ve doğa koşullarına´´ bağlı olarak ortaya çıkabilecek hastalıklara dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor.

Seyahatin şekline göre taşıt tutmaları, zaman farkına bağlı sersemlik hali, seyahat edilen yerin mikrobik yapısına bağlı olarak kolera, sarılık, sıtma, menenjit,veba, çocuk felci, tetanoz, turist ishali, sarı humma hastalıklarıyla, gidilen yerdeki doğa koşullarına bağlı olarak da sıcak çarpmaları, güneş yanıkları, yükseklik hastalığı, böcek ısırmaları ve alerjilerle karşılaşılabileceği konusunda tatilcileri uyaran Mamçu, çocukların da seyahatlerden olumsuz etkilenebileceğini ifade ediyor.

Dr. Mamçu, özellikle kronik hastaların seyahatler konusunda dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak, ´´Kronik hastalıklarda uzun süreli uçuşlarda zaman farkı nedeniyleilaçların alım zamanı kayabilir ki bu durum insülin, kalp ve tansiyon ilaçları alanlarda ölümcül riskler doğurabilir. Bu nedenle bu tür ilaçları alanların yola çıkmadan doktora danışarak ilaçlarını ve dozlarını düzenletmeleri gerekir´´ şeklinde konuşuyor.
Yayın tarihi: 07.02.2003
689
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.