Sağlık

Sağlığımı korumak için hangi yaşta hangi testi yaptırayım?

Sağlığımı korumak için hangi yaşta hangi testi yaptırayım?

45 yaşındayım. Sağlığıma önem veriyorum ve sağlık durumumu takip ediyorum. Kaç yaşımda hangi testleri yaptırmalıyım? Demet E./İstanbul

Güncellenme tarihi:
Meraklısı çok da... Son dönemde katıldığım Dünya Sağlık Örgütü Medikal Yaşlanma Eğitimi bünyesinde, tam da sizin merak ettiğiniz bu konu işlendi. Gerçekten de; kolesterol, tansiyon ve şeker kontrollerini ne zaman yaptırması gerektiğini merak eden çok insan var. Not edin... International Longevity Centre'ın verilerine göre; en az 1-2 yılda bir genel muayene ile birlikte tansiyonunuzu ölçtürmeniz ve 5 yılda bir de kolesterol seviyelerinizi kontrol ettirmeniz gerekiyor. 45 yaşını geçtiyseniz; her 3 yılda bir kan şekerinizi de ölçtürmelisiniz. 50 yaş üzerinde özellikle erkekler her yıl rektal muayene ile gaytada gizli kan araması, her 5 yılda bir de sigmoidoskopi ya da kolonoskopi yaptırmalılar. Bu galerilere de mutlaka göz atın!
Yayın tarihi: 06.06.2008
1495
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.