Sağlık

Sağlam bir bel için spor şart

Sağlam bir bel için spor şart

Yürüyüş, bisiklet günlük yaşamınıza dahil edebileceğiniz kolay sporlar arasında.

Hangi sporlar yararlı?

Özellikle sırtüstü ve serbest stil yüzme kasları uyumlu bir şekilde çalıştırdığı için hem tedavi hem de korunmada en ideal spor. Düzenli bir egzersiz de iyi bir fikir.

Ancak kesinlikle ağırlık kaldırma ve sert hareketleri gerektiren sporların bel fıtığı hastaları tarafından yapılmaması gerekiyor. Bel fıtığı için en tehlikeli sporun kürek çekme olduğunu unutmayın. Küçük yaşlardan itibaren yapıyorsanız sorun yok, ama 20'li yaşlardan sonra başlarsanız bel fıtığı riskiniz yüksek.

Egzersiz kontrol listesi

Kendinize uygun spor seçin.
Egzersiz öncesi ve sonrasında su içtiğinizden emin olun.
Egzersiz önce ve sonrasında ısınma hareketleri yapın.
İyi bir spor ayakkabısı ve rahat bir kıyafet giyin.

Yapılmayacakların listesi

Eğer beliniz ağrırsa egzersize devam etmeyin.

Egzersiz öncesinde çok fazla yemek yemeyin.

Kendinizi hasta hissediyorsanız egzersiz yapmayın.

Doğru bilinen yanlışlar:

Tahtada yatma: Hekimler 15 yıl önce bel rahatsızlığı çeken hastalara tahtada yatmayı önerse de günümüzde bu uygulamanın herhangi bir yararının olmadığı kanıtlandı.
Bel sağlığınız için ortopedik veya altı sert olmak koşuluyla normal yatakları kullanabilirsiniz. En uygun yatma pozisyonun ne olduğunu merak etmişsinizdir: Sırtüstü, yüz üstü, yan yatma... Aslında uzmanlara göre böyle bir öneri yapmanın bir anlamı yok. Çünkü vücudunuz rahat ettiği pozisyonu kendisi bulur.

Bardak çekme: Bardak çekme, masaj gibi uygulamalar sorunlu dokularda kanlanmayı artırarak geçici bir rahatlama sağlasa da kısa bir süre sonra sorunların devam edeceğini aklınızdan çıkarmayın.
Bu nedenle asla tedavi tekniği olarak bunlardan yararlanmayın.

Sıcak uygulama süresinden iki kat daha fazla dinlenmeniz gerektiğini unutmayın. Örneğin banyoda 15 dakika kalıyorsanız sonrasında hemen dışarı fırlamayın, en az 30 dakika uzanın.

Kuşak sarma: Beliniz vücudunuzun diğer kısımları gibi kendini hava şartlarına göre ayarlar. Bel için soğuk kadar sıcak da zararlı olduğu için ekstra bir uygulamadan kaçının. Kuşak zaman içinde bel ve karın kaslarının zayıflamasına neden olur.

Ancak bazen bel ağrısı çekenlere kısa süreliğine korse veya kuşak önerilebilir. Belin hareketlerini kısıtlayarak sorunlu bölgeyi dinlendirmek ve ağrının azalması için uygun bir ortam yaratmak amacıyla verilen korse veya kuşağın, kas güçlendirmesi çalışmaları başladığında artık kullanılmaması gerekiyor.

Sırtı çiğnetme: Beliniz ağrıdığında sırtınızı kesinlikle çiğnetmeyin. Belki kısa süreliğine rahatladığını hissedersiniz ama yanlış baskının felç gibi sonuçlarının olduğunu unutmayın.

Kaynak: Radikal
Yayın tarihi: 07.12.2004
864
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.