Sağlık

Sağırlığa gen tedavisinden umut ışığı!

Sağırlığa gen tedavisinden umut ışığı!

Amerikan bilim adamları, gen tedavisiyle, ilk kez sağır memelilerin kulağındaki tüy hücrelerinin büyümesini sağladılar.

Journal of Neuroscience dergisindeki makaleye göre, Michigan Üniversitesi´nde görevli bilim adamı Yehoash Raphael başkanlığındaki ekip, şiddetli bir patlamanın neden olduğu basıncın, sürekli gürültü ya da enfeksiyonların, iç kulakta bulunan ve işitmeyi sağlayan tüy hücrelerine zarar verebildiğini ve bunun sağırlığa neden olabildiğini belirtti.

Ekip, Latince ismi 'cavia aperea' olan sağır kobay hayvanlarına uyguladıkları bir gen tedavisiyle, bu tüy hücrelerinin tekrar oluşmasını sağladıklarını kaydetti.

Kuşlarda zarar görmüş tüy hücrelerinin kendi kendine onarıldığının80´li yılların sonunda tespit edildiğini hatırlatan bilim adamları, o zamandan bu yana bu onarma işleminin memelilerde yapılabilirliğinin araştırıldığını söylediler.

Tüy hücrelerinin büyümesinde önemli rol oynayan Math1 geninin yetişkin memelilerde, yetişkin kuşların aksine aktif olmadığını ve tekrar aktif hale getirilemediğini kaydeden bilim adamları, Math1 geninin aktif bir varyasyonunu, etkisi azaltılmış adenovirüsü yardımıyla kobayların iç kulak sıvısına enjekte ettiler.

İşlemden 60 gün sonra deney için kullanılan bütün kobayların kulaklarında yeni tüy hücrelerinin büyüdüğünü gözlemleyen bilim adamları, hücrelerin doğru çalışıp çalışmadığını testlerle tespit etmeye çalışacaklar.
Yayın tarihi: 02.06.2003
668
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.