Sağlık

Safra taşları ameliyatsız tedavi ediliyor

Safra taşları ameliyatsız tedavi ediliyor

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulkadir Dökmeci, safra yolları taşlarınınn ameliyatsız tedavisinde başarı oranının yüzde 96`ya çıktığını söyledi.

Prof. Dr. Dökmeci, Sütçü İmam Üniversitesi`nde düzenlenen ``Safra Taşlarının Tedavisi`` konulu konferansta, Türkiye`de ilk defa 1981 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi`nde başlayan ameliyatsız tedavinin bir çok hastanede başarı ile uygulandığını belirtti.

Safra taşlarının ameliyatsız tedavisinde yüzde 96 oranındaki başarının Türkiye`yi Avrupa`nın önemli merkezlerinden biri haline getirdiğini ifade eden Prof. Dr. Dökmeci, şöyle konuştu:

``Safra yolları rahatsızlığı sarılık, ağrı ve ateş gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bu hastalık, daha önce ameliyat ile tedavi ediliyordu. Ancak, tıp alanındaki gelişmeler ameliyatsız tedaviyi yaygınlaştırdı ve tedavideki başarı oranı çok yükseldi.

Ameliyatsız tedavi yönteminde, safraya ağızdan bir aletle giriyoruz. Safranın bağırsağa aktığı deliği açarak, oradaki taşları balon veya basket dediğimiz bir araçla dışarı alıyoruz.``
Yayın tarihi: 30.05.2002
1415
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.