Sağlık

Sadece kolesterole baktırmakla yetinmeyin

Sadece kolesterole baktırmakla yetinmeyin

Menopoza giren kadınların kalp ve damar hastalıkları riskinin başladığını biliyoruz.

Dr. Aytaç Keskineğe

Kalp-damar hastalıklarının analizi yapılırken, sadece kolesterol seviyesinin ölçümüyle yetinmeyip, iyi kolesterolün aktifleşmesini sağlayan 'Apo-A1', kötü huylu kolesterolün damar duvarına geçişini hızlandırarak damarlardaki hasarı artıran 'homosistein' ve bağımsız risk faktörü olan 'Lp(a)' düzeylerine de bakılması artık gündemde.

Özellikle menopozdaki kadınlar mı bunlara baktırmalı?

Apo A1, Lp(a) ve homosisteine herkes baktırabilir. Fakat menopoz döneminde kadın hayatında yeni bir dönem başlıyor. Dolayısıyla kolesterol metabolizması da eskisinden farklı hale geliyor. Bu yüzden menopozda kadınlar baktırmalı. Esas olarak östrojen Apo A1 sentezini arttırır. Menopozla beraber östrojen seviyesi azalınca, Apo A1 sentezi de azalır. Kadınlar da kalp damar hastalıkları daha sık görülür. Özetle östrojenle Apo A1 direkt ilişkili.

Neden menopozda kalp ve damar hastalıkları riski artıyor?

Yumurtalıklar östrojen hormonu üretir. Bu yüzden menopoz döneminde östrojen azalmasına bağlı olarak kalp- damar hastalıklarının analizi yapılırken sadece kolesterol seviyesinin ölçümüyle yetinmeyip, iyi kolesterolün aktifleşmesini taşınmasını sağlayan Apo-A1, kötü huylu kolesterolün damar duvarına geçişini hızlandırarak damarlardaki hasarı artıran 'homosistein' ve bağımsız risk faktörü olan 'Lp(a)' düzeylerinin mutlaka tespit edilmesi gerekir.

Apo A1 testi için gerekli durumlar nedir?

-Menopoz

-Yüksek HDL (kötü kolesterol): Eğer HDL 100 mg/dL nin üzerindeyse (yalancı HDL ayırımı yapabilmek için),

- Düşük HDL (iyi kolesterol) Kalıtsal olarak HDL düşük yani 35 mg/dL altındaysa ve Apo A1 de düşükse hastalar egzersiz ve benzeri programlardan fayda görmezler.

Apo A1 eksikliği nasıl giderilir?

Östrojen, Apolipoprotein-A1 sentezini arttırarak, kanda HDL'nin yükselmesini sağlar. Bu durum, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu. Ayrıca LDL adı verilen kötü huylu kolesterol sentezini de azaltarak ikinci bir yarar daha sağlar. Menopozla birlikte kalp ve damar hastalıklarından korunmak için özellikle Apo-A1 seviyesini yükseltmek gerekmektedir. Bunun için doktor kontrolünde Apo-A1 ilaçlar kullanılabilir.

Hazırlayan: Mesude ERŞAN/ Kelebek
Yayın tarihi: 04.11.2004
1024
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.