Sağlık

Sadakatin de geni var

Sadakatin de geni var

ABD'li bilim adamları, erkeklerin eşlerine sadık olmasını sağlayan geni keşfetti.

Sadakatin kimyası çözülüyor

Tarlafarelerinde keşfettikleri geni harekete geçirmeyi başaran araştırmacılar, sadakat genine bağlı hormonun otizmin oluşumunda rol oynadığını düşünüyor.

Memeli hayvanların yüzde 5'inden azıtekeşli.Tekeşli hayvanlarda çiftleşmenin ardından erkek dişiye bağlanıyor ve onu diğer erkeklerden koruyup dünyaya getirdiği bebekle de ilgileniyor. Ancak erkek tarlafareleri
birden çok dişiyle çiftleşip, bebeklerine de fazla ilgi göstermiyor. Uzmanlar bunu, 'vasopressin' adlı hormona bağladı. Beynin ön bülümündeki 'ödül hafızası' sistemini aktive eden bu hormon, tarlafarelerinde tam olarak algılanmıyor. V1 geni aktif hale getirildiğindeyse bunun tam aksi oluyor: Fare çiftleştiğinde vasopressin hormonu salgılanıyor. Bu beynin ön kısmındaki ödül bölümünü etkiliyor ve fare az önce duyduğu 'mutluluk'u dişisine bağlayarak ona bağlanıyor. ABD'nin Emory Üniversitesi'nden Larry Young, insanların da cinsel ilişki sonrasında aynı hormonu salgıladıklarını, insanlar arasındaki ilişkide de aynı hormonun bağlayıcı rolü olabileceğini söyledi.
Yayın tarihi: 18.06.2004
706
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.