Sağlık

Saç ektirme işlemi hakkında merak edilenler

Saç ektirme işlemi hakkında merak edilenler

Çoğu zaman saçlarımızın dökülmesine engel olamıyoruz. Özellikle erkek tipi saç dökülmesi ilaç tedavisiyle yavaşlatılabiliyor fakat çoğu zaman kalıcı çözüm saç ekimi oluyor.

Hepimiz saçlarımıza büyük bir özen gösteriyor ve sağlıklı olmaları , dökülmemeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak bazen ne yaparsak yapalım saçlarımızın yavaş yavaş döküldüğünü ve açıklıklar oluşmaya başladığını görüyoruz. Çaresizlikle kapı kapı dolaşıp şampuanlarımızı ve bakım ürünlerini değiştirerek bir yardım almaya çalışıyoruz. Kimimiz cevap alıyor kimimizin çabası ise hüsranla sonuçlanıyor. Oysa bu konuda gerçekleştirilecek en kalıcı çözüm saç ekimidir. Kişinin sosyal yaşantısını olumlu yönde etkileyip belki de hayatla barışmasını sağlayacak bu işlem artık cerrahi yöntemlere başvurulmadan gerçekleştirilebiliyor.

Lokal anestezi altında yapılan bu işlem 4-5 saat kadar sürüyor

Ense saçlarından alınan saç kökleri "foliküler ünite" dediğimiz en küçük gruplar haline getirilerek saçlanması istediğimiz bölgeye yerleştiriliyor. Bu bölümdeki saçlar erkeklik hormonuna duyarsız olduğundan dökülmeleri söz konusu değildir. Cerrahi yönteme baş vurulmadan yapılan bu yöntem hiçbir şekilde acı hissettirmiyor. İşlem sırasında uyuyabilir ya da televizyon seyredebilirsiniz

Saç nakli operasyonu nasıl gerçekleşiyor ?

1.aşama: Saç köklerinin alınması,

2. aşama: Alınan saç köklerinin ve yerleşecek olan yerlerinin hazırlanması ,

3. aşama : Hazırlanan saç köklerinin ekilmesi işlemleridir.

Alınan şeritteki 1 li , 2 li , 3 lü saç grupları üç boyutlu dediğimiz stereoskopik mikroskopların altında , bir ekip tarafından greft adını verdiğimiz saç grupları haline getirilir.

Türkiye'deki saç ekim merkezlerinden biri olan Plus Med'in uyguladığı bir diğer yöntem ise son yıllarda dünyada popüler olan "foliküler ünite exractionu-FUE" denilen teknik. Burada arkadan şerit çıkarma gibi bir cerrahi işlem söz konusu değildir. Greftler verici alandan çok ince uçlu aletler aracılığıyla alınır ve yine diğer yöntemde olduğu gibi alıcı alana yerleştirilir. Bu yöntemin en önemli avantajı alıcı alanda bir dikiş izi kalmamasıdır. Aynı zamanda göğüs kılı, sırt kılı gibi vücudun başka bölgelerinden de greft alma olanağı sağlamaktadır.

Başarılı bir saç naklinin en önemli elementlerinden biri de doğal saç çizgisinin oluşturulmasıdır. Saç naklinin ilk yapıldığı yıllardan günümüze kadar bu konuda uzun bir yol kat edilmiştir. Amaç bir seansta bile ekildiği anlaşılmayan saç naklini gerçekleştirmektir. Buradaki başarı kişinin istekleri yanında ,işlemi gerçekleştiren doktorun tecrübesiyle yakından ilişkilidir.
Yayın tarihi: 23.07.2004
968
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.