Sağlık

Saç Dökülmesi Nedir & Bilinmeyenleri Nelerdir?

Saç Dökülmesi Nedir & Bilinmeyenleri Nelerdir?

Fön ve boya saç dökülmesine neden olur mu, bitki çayları saç dökülmesine karşı etkili midir? Saç dökülmesi hakkında tüm bilinmeyenleri araştırdık!

Güncellenme tarihi:

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi , saçlardaki küçük bir incelmeyle başlar ve tüm saçların dökülmesiyle neticelenebilen bir sorundur. Normal şartlarda günlük ortalama olarak 50 -100 arasında saç telimiz dökülür. Saç dökülmesine tıp dilinde alopesi adı verilir. Saçların insan yaşamı için yaşamsal önemi yoktur ancak çok önemli psikolojik işlevleri bulunur. Özellikle kadınlarda büyük stres yaratabilir.

Dengesiz diyetler saçlarımıza zarar verebilir!

Saçlarımızı vücudumuzla bir bütün olarak düşünmeli ve saç dökülmesine karşı kendimize de gereken özeni göstermeliyiz. Dengeli beslenme, sağlığımız kadar saçlarımız için de önemlidir. Yapılan uzun süreli dengesiz diyetler saçlarımıza zarar verebilir. Sporun kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi, saç büyüme ve gelişiminde de önemli yer tutar.

Bitki çayları saç dökülmesine karşı etkilidir!

Ihlamur, ada çayı, atkuyruğu, papatya, ısırgan otu gibi bitkiler saç dökülmesine karşı etkilidir. Yorucu bir günün sonunda evimizde bu bitkilerden oluşan çaylarla, saç maskeleriyle stresin saçımızın üzerindeki zararlı etkisini önlemiş oluruz.


Şampuanların Etkileri Sınırlıdır!

Saç diplerine masaj ile uygulanan ilaçlar, saçlarda başarılı sonuçlar doğurtmaktadır ve bu durum dermatologlar tarafından kanıtlanmıştır. Yeni saç gelişimini başlatan, saç derisine sürülerek uygulanan losyonlar ve mezoterapi gibi kişiye yönelik destekleyici tedavilerle beraber kelliğe sebep olabilecek aşırı saç dökülmelerinin önüne geçilir. Unutulmamalıdır ki, şampuanların etkileri son derece sınırlıdır.

Fön ve Boya Saç Dökülmesine Neden Olmaz!

Fön, boya gibi işlemler sürekli uygulandığında saçlar kopup, kırılabilir. Saç tellerinin yapısı bozulur. Fakat saç kökleri zarar görmediği için dökülme olmaz. Saç tellerinin yıpranmaması için bu işlemler sırasında saç tellerine en az zarar veren doğala yakın, kaliteli ürünler tercih edilmelidir.
PRP Yöntemi Saç Dökülmesini Engeller!

Saç dökülmesini durdurmada, zayıflamış saç köklerinin canlandırılmasında kullanılan PRP yönteminin aşırı saç dökülmelerinde etkinliği kanıtlanmıştır. En önemli avantajı, hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve emzirme döneminde de güvenle kullanılmasıdır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur? (Video)

Yayın tarihi: 18.02.2016
4699
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.