Sağlık

Ruhunuzu keşfedin hastalıklardan korunun

Ruhunuzu keşfedin hastalıklardan korunun

İnanç dünyanızın zenginliği ve gücü, sağlığınızı koruyup geliştirebilir mi? Bazı hastalıkları tedavi edebilir, durdurabilir, yavaşlatabilir mi?

Osman Müftüoğlu

Tedavisi olanaksız gibi görünen bazı sağlık sorunlarının belirtilerini hafifletip hastaların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir mi? Kısacası sağlık ve iyileşme ile maneviyat arasında bir ilişki sözkonusu mu?

BEDEN ile ruh ve akıl sağlığı arasındaki ilişki, tarihsel kökenleri de olan, hoş, etkileyici, ama karmaşık bir alandır. Eski Yunan tıbbında da, Asya-Uzakdoğu-Çin tıbbında da beden, ruh ve akıl iç içe geçmiş yapılardır. İnsanların ruhsal güçleri ve inançlarının hastalıklardan korunma ve tedavide çok etkili olduğuna inanır bu eski tıp kaynakları.

Ruhun ve maneviyatın iyileştirici gücü, son zamanlarda modern tıbbın da önemsediği ve merak ettiği bir alandır. İnancın, meditasyonun, stres azaltıcı eğitimlerin ve bilinci etkileyen bazı çalışmaların çeşitli kronik-süregen hastalıklarda iyileştirici gücü nasıl harekete geçirdiği şimdi daha çok araştırılmaktadır. Tedavisi olanaksız kötü huylu tümöral hastalıklara yakalanan bazı hastaların ''Yılma, yıkılma, güçlü ol ve sadece yaşamaya karar ver'' motivasyonu ile dua ederek, inanç dünyalarını büyütüp zenginleştirerek, meditasyon veya nefes alıp verme çalışmalarını öğrenerek, düzenli egzersiz yapıp bilinçli beslenerek, kısacası hayata ve varoluşa daha pozitif bakışlar geliştirerek elde ettikleri iyileşme başarılarını hepimiz sık sık duyuyor okuyoruz. Bunlar her gün sadece birkaç saat süre ile sağlıklarına olumlu katkılar sağlayıcı yatırımlar yapan, beklenti ve hedeflerini yeniden düzenleyip sahip olmanın değil, var olmanın hafifliğini yakalayan, sadece kendine değil hayatın bütününe özenli davranan hastalar. Kendilerini baştan aşağı yenileyip her şeye yeniden başlamayı göze alan, farkındalığın iyileştirici gücünü kavrayan, hisseden ve tadanlar.

Akıl ve beden sağlığı üzerine yoğunlaşan, iyileşmeyi hayatın bu ayrılmaz ikilisi arasındaki uyumda arayan bu hastaların çoğu aldıkları sonuçlardan memnunlar. Bu hastalar ek olarak sağlıklı beslenme, stres azaltma, egzersiz ve masaj yöntemlerini de öğreniyorlar.

HEDEF İÇ HUZURU

Beslenmesini dengeleyen, egzersizi önemseyen, iç huzurunu hedefleyen, bedensel ve ruhsal yüklerinden kurtulup hafifleyen bu hastalarda gözlenen iyilik hissi, zaman zaman biz hekimleri de etkiliyor. Beden-ruh ilişkisinin iyileştirici gücüne yönelen hastaların zihinsel odaklanmayı sağlayıp psikolojik rahatlamaya ulaşmak için kullandıkları yollar çok farklıdır. Bazıları duanın ve şükretmenin iyileştirici gücünden, diğerleri yoga, meditasyon ve Tai Chi'den faydalanıyor. Aradığını manevi hayatın gücünde bulup hoşgörülü ve olumlu yaklaşımın sınırlarını sonuna dek zorluyorlar. Bir kelime, bir resim ya da bir duada yoğunlaşmalarını sağlayan sessiz bir oda, rahat ve gevşetici bir alan, uygun bir bedensel pozisyon onlara yetiyor. Egzersizden, beslenme değişimlerinden, uyku iyileştirmelerinden ve daha pek çok farklılıklardan geçerek iyileşmenin o sihirli gücüne ulaşmayı deneyen hastalar da var.

KENDİNİZİ KEŞFEDİN

Bütün bu çabaların belirli bir ölçüde başarılı olması mümkündür. Sağlıklı ya da hasta olun fark etmez. Siz bu zenginlikleri fark ettikçe akıl ve ruh sağlığınız kadar fiziksel sağlığınızı da etkileyebilmenin mümkün olduğunu hissedersiniz. Kurduğunuz bu bağlantı sizi kendinize veya kendinizi çok iyi hissettiğiniz başka bir yere ulaştırır. Bazen inandığınız, varlığınızı bağladığınız sınırsız güç ile, ya da sonsuz güven duyduğunuz, bu dünyayı çoktan terk etmiş bir insanladır bu bağlantı. Hepsi de uzaklarda, derinlerde bir yerlerde, ama sizin olan, hayatınıza yeni anlamlar yükleyen, güzel ufuklar ekleyen, elle tutulması olanaksız, gözle görülmesi mümkünsüz ve tümüyle duygusal, iyileştirici bağlardır.

Hepimizin içinde hastalıklarla mücadelemizi sağlayan ve bize iyilik hissi veren bir gücün gizlendiği muhtemeldir. İnsanın, iyi ve güzel şeylerden koptukça bedensel ve ruhsal olarak toksinlerle fazlaca kirlendiği doğru ise, bu iyileştirici etki ya da güç bizi hafifleten, temizleyip arındıran detokslayıcı bir güç de olabilir. Çünkü doğadan uzaklaşma ile başlayan bu süreç bir süre sonra dostluk ve arkadaşlıklardan, kardeşlik ve akrabalıklardan, kısacası birbirimizden ve kendimizden uzaklaşma sürecine dönüşüyor. Ve belki de maneviyatın, inancın, şükretmenin, duanın, meditasyonun iyileştirici gücü bu kopuşu önlemekten, hayata yeniden dokunup yakalanmaktan kaynaklanıyor.

SİZ DE YAPABİLİRSİNİZ

İnsanın sadece yapısal-bedensel değil, ruhsal kurgusunda da doğal ve evrensel bir gücün olması mümkündür. Fiziksel yapınız kadar ruhsal gücünüzü de artırmalı, bedensel egzersizler kadar ruhsal egzersizlerin de önemli olduğunu unutmamalısınız. Beyninizi ve akıl-ruh ilişkilerinizi olumlu ve yapıcı düşüncelerle beslemeye özen göstermelisiniz. Doğal, mümkün olduğunca yalın, samimi ve keyifli ilişkilerle örülü bir hayat tarzını benimsemeli, olumlu düşünmeye öncelik vermelisiniz. Unutmayın! Sağlığınızı sürdürmede ve korumada fiziksel gücünüz ve biyokimyasal süreçleriniz asla hayat hikáyenin bütünü değildir.

Orlistat diyabet riskini azaltabilir

Son yıllarda en az kilo fazlalığı ve şişmanlık kadar bir salgın haline gelen Tip 2-Erişkin Tipi Şeker Hastalığının oluşumunda genetik faktörler, kilo fazlalığı ve obezite en önemli etkenlerdir. Genetik mirasınızda bulunsa da diyet tedavisi ve fiziksel aktivite artırımını içeren bir programla yaşam tarzınızı değiştirerek fazla kilolarınızdan kurtulup şişmanlığınızı tedavi ederseniz, Tip 2 şeker hastalığını genetik bir kader olmaktan çıkarabilirsiniz.

Besinlerle aldığınız yağların bağırsaklardan emilmesini önlemede oldukça etkili bir ilaç olan ''Orlistat'' (Xenical) ile yapılan yeni bir çalışmada yaşam tarzı değişiklikleri yanında günde 120 miligram Orlistat kullanımının dört yıllık bir süreç sonunda önemli miktarda kilo kaybı ile birlikte, kan şekeri düzeyinde de anlamlı düşmeler temin ettiği gösterilmiştir. Shalgrenska Üniversitesi Hastanesi'nden (Goteborg-İsveç) Dr. Lars Sjostrom ve arkadaşlarının Diabetes Care dergisinde yayınlanan çalışması Orlistat'ı diyabet riskini de azaltabileceği konusunda ciddi bir umut olarak görmektedir.

Hürriyet
Yayın tarihi: 19.02.2004
774
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.