Sağlık

Rotavirüs ile savaş başlıyor

Rotavirüs ile savaş başlıyor

Dünyada yılda 600 binden fazla çocuğun ölümüne neden olan Rotavirüse karşı aşı ile mücadele başlıyor.

Dünyada yılda 114 milyondan fazla çocukta Rotavirüs kaynaklı gastroenterit (ishal) ortaya çıkarken yılda 600 binden fazla çocuk bu nedenle hayatını kaybediyor. ABD ve AB "Halk Sağlığı" kapsamında rotavirüs ile mücadeleye başlıyor. Sıklıkla çocuklarda görülen Rotavirüse karşı başlatılan savaşı Pittsburg Araştırma Enstitüsü'nden Prof. Dr. Keith S. Reisinger anlattı...

Dünyada her yıl Rotavirüse bağlı sulu ishal, kusma, ateş ve karın ağrısı nedeniyle 2 milyona yakın çocuk hastaneye yatıyor, 25 milyon çocuk da aynı nedenle doktora gidiyor. Bir o kadar belki de daha fazla çocuk aynı nedenle doktora gidiyor. Bulaşıcı ve bulunduğu ortama dirençli Rotavirüse karşı bilinen tek önlem olan "Rotavirüs Aşısı" ile virüse karşı mücadeleye başlanıyor.

ABD ve AB'de "Halk Sağlığı" kapsamında yapılan bu savaşın diğer ülkelerde de başlaması bekleniyor. Pittsburg Araştırma Enstitüsü'nden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Keith S. Reisinger bu aşı sayesinde tıpkı suçiçeği ve çocuk felcinde olduğu gibi Rotavirüs kaynaklı hastalık ve buna bağlı ölümlerin çoğunun bir süre sonra ortadan kalkacağı müjdesini verdi.

Rotavirüsün sulu ishal, kusma, ateş, ve karın ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Reisinger, hafif geçiyor gibi görünen bu hastalığın bir gece içinde yaşamı tehdit eder hale gelebildiğini sözlerine ekleyerek "Rotavirüs, neredeyse kaçınılmaz bir infeksiyondur Irkları, milliyetleri, maddi durumları ne olursa olsun 3-5 yaş arası tüm çocuklarda en az bir kez görülebilir.
Yayın tarihi: 14.11.2006
1830
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.