Sağlık

Romatizmaya bitkisel çareler...

Romatizmaya bitkisel çareler...

Havaların soğumasıyla kendini iyice göstermeye başlayan romatizmanın tedavisi için bitkilerden de faydalanmak gerekiyor.

Mevsim kış. Ağrılar sızılar başladı. Özellikle romatizması olanlar şikayet edip duruyor. Hareket sisteminde ağrı, şiş ve hareket kısıtlanması yapan ve bazen iç organlarda da bozukluklara neden olan 'romatizma' ülkemizde hayli yaygın. Hastalıkla ilgili son yıllarda deva yaratmak için bitkisel çözümlerde gündeme geliyor. Tarkan Güveloğlu, bu mevsimde romatizmadan kaynaklanan ağrıları dindirmek için şifalı otların çaylarına ve bitki özlerine hücum edildiğini anlatıyor.

Güveloğlu, "Romatizma kış hastalığı diye bilinir. Ağırlıklı olarak bu aylarda ortaya çıksa da farklı mevsimlerde de görülebiliyor. 200'ün üzerinde türü var romatizmanın. Fakat bizler kas, kiriş, mafsal, kemik ve sinirlerde görülen, kuvvetsizlik ve ağrıya neden olan hastalıkların tümüne 'romatizma' diyoruz. Birçok karışıklıklara neden olduğu için romatizma hastalığı yerine 'romatizmal hastalıklar' olarak da anılır. Kimi zaman 'mafsal romatizması' diye söz edilir. Bazen de başka bir adla tedavisi yapılır. Hastalığın ortaya çıkışını ve gelişmesini etkileyen bazı faktörler de var. Bunlar yaş, cins, kalıtım, meslek, travmalar ve psikolojik faktörler.

Örneğin yaş faktörünü ele alalım. Toplumda her yaştan insanda romatizma görülür. Ama bazı hastalıklara göre bunlar kategorize edilir. Örneğin 'akut eklem romatizması' 5-15 yaş arasında artroz veya 'kireçlenme' olarak bilinen romatizma türü ise 40 yaşından sonra görülür. Eklem romatizmaları bizde daha fazla ortaya çıkıyor diyebiliriz. Çünkü üç tarafı denizlerle çevrili bir konumda olarak, nem oranı fazla olan bir ülkeyiz. Soğuk ve rutubetli yerlerde yaşayanlar daha sık ve şiddetli romatizma yaşarlar" diyor.
Yayın tarihi: 15.12.2006
2093
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.