Sağlık

Romatizma ile ilgili bilmek istedikleriniz

Romatizma ile ilgili bilmek istedikleriniz

Her yıl eklenen 16 bin yeni vaka ile romatizma, en sık rastlanan hastalıklar arasında yer alıyor.

Romatizma tam olarak nedir?

Romatizma kelimesi eski Yunanca'dan geliyor. Anlamı ise "akıntı". Kelimenin üst anlamı olan "Romatizma" bir eklemden diğerine akan ve aynı zamanda hareketleri kısıtlayan bir eklem hastalığı anlamına geliyor. Romatizma çeşitleri 4 ana gruba ayrılıyor. Osteoartrit (kireçlenme), romatoid artrit (iltihabi romatizma), enfeksiyöz artrit, dördüncü gruba ise osteoropoz veya gut hastalıkları giriyor.

Romatizma insanları neden bu kadar ürkütür?

Çünkü romatizma genellikle kronik olarak karşımıza çıkar. Bunun anlamı, kesin bir tedavisi olmadığından kişinin hayatı boyunca bu hastalıkla savaşmak zorunda olması. Özellikle tüm eklemlerin aynı anda rahatsızlandığı kronik eklem hastalığında kişilerin erkenden profesyonel tedavi görmeleri çok önemli. Ancak bu şekilde normal bir yaşam standardını tutturmak mümkün olabiliyor.

Hastalığın sebebi nedir?

Romatizmanın sebebi bağışıklık sistemindeki bir bozukluktur. Fakat bu bozukluğun nedeni henüz bilinmiyor. Bağışıklık sisteminin doğal olarak vücuttaki yabancı maddeye karşı koymasının sonucunda, eklemler ve eklem başları zarar görür.

Genelde teşhis koymak neden bu kadar zor?

Çünkü belirtiler çoğu zaman belirgin değil. Romatizma hastalığı ile birlikte deride bozulma, gözde enfeksiyon, kas ağrıları, hazımsızlık ve kalp rahatsızlıkları gibi belirtiler görülüyor. Bu sebepten dolayı romatizma konusunda uzman bir doktordan muayene olmak çok önemli. Uzman doktor sadece eklmeleri değil, aynı zamanda akciğerleri, sinir ve kas fonksiyonlarını da kontrol ediyor. En son olarak da röntgen çekilip kan testleri yapılıyor.

Kaplıcaların yararı oluyor mu?

İltihaplı romatizmanın ateşli ve sükunetli devreleri vardır. Ateşli devrede kaplıca tedavisi yerine yatakta istirahat ve ilaç tedavisi uygulanır. Hasta ilaca cevap verip ateşli devreyi atlatırsa kaplıcalar destekleyici görev üstlenir. Kaplıcanın faydaları vardır:

Mafsallardaki ağrılar azalır.
Ateş ve nabız normale döner.
Halsizlik ve iştahsızlık sona erer; hasta kendisini daha zinde hisseder.
Kansızlık ve kanda görülen romatizmal bulgular ortadan kalkar.
Yeni nöbetler engellenmiş olur.

Romatizma hastaları beslenmeyle ilgili özellikle nelere dikkat etmeli?

Mümkün olduğunca az kırmızı et, salam sosis ve yumurta yenilmeli. Çünkü bu tür besinler romatizmanın yol açtığı enfeksiyonları şiddetlendiren yağ asitleri içeriyor. Tatlı su balıkları çok az zararlı asit maddeleri ve buna karşılık bolca Omega-3 yağ asidi içerdiğinden, enfeksiyonları önemli derecede önlüyor.

E vitamini de ağrılara karşı iyi geliyor mu?

E vitamininin ağrılara ve enfeksiyonlara iyi geldiği çeşitli araştırmalar ile kanıtlandı. Fakat E vitamininin iyileştirme aşamasına geçmesi için yüksek dozda alınması gerekiyor (günde 800 – 1600 mg). Çoğu zaman bu iyileştirici etkiyi desteklemek için C vitamini de ilave ediliyor. Bunun dışında B vitamini de ağrı dindirmede etkili olur.

Eklem romatizması nasıl tedavi edilir?

Çeşitli romatizma ilaçlarının yanı sıra sağlıklı bir yaşam ile eklemlerin sürtüşmesinden kaynaklanan sorun hafifletilebilir. Yani sağlıklı beslenme, düşük kilo ve ağrıları dindiren çeşitli hareket terapileri ile (örneğin bisiklete binmek ve yüzme) ile ağrıları önemli derecede azaltmak mümkün. Bunun dışında elektro terapiler, kaplıcalar, masaj ve jimnastik de oldukça etkili.

Ne gibi önlemler alınabilir?

Aşırı kilolarda kurtulmak önemli. Çünkü fazla kilolar eklem romatizmasını artırıyor. Düzenli spor yapmak ve bunu yaparken de eklemleri fazla zorlamayan spor türlerini tercih etmek. Koşu yapmayı sevenler ayakkabılarının yumuşak tabanlı olmasına ve yumuşak zeminde koşmaya dikkat etmeli. Sert zeminli yüzeylerde uzun süreli durmak veya yürümekten kaçınmalı. Eklem romatizmasına yol açan alkol ve nikotin tüketimi varsa minimum seviyede tutulmalı.

(Ailem ve Ben)
Yayın tarihi: 20.08.2004
982
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.