Sağlık

Roche'dan SARS testi

Roche'dan SARS testi

Geçtiğimiz kış başta Çin olmak üzere Asya kıtasındaki birçok ülkeyi etkisi altına alarak 800 kişinin ölümüne neden olan SARS virüsü, dünya ilaç devi Roche'un AR-GE laboratuvarlarında büyüteç altına alındı. Roche'un geliştirdiği yeni araştırma ürünü sayesinde, bu ölümcül virüs hakkındaki birçok soruya yanıt verilebilecek.

Roche, SARS virüsünü analiz etmek yeni bir araştırma ürünü geliştirdiğini açıkladı. Bu test sadece 8 haftada geliştirildi ve bu süreç, Roche'da bugüne kadar yapılan en kısa süreli araştırma süreci olarak tanımlandı. Bu çalışma, mükemmel bir uluslararası işbirliği sonucu gerçekleşti; Genome Institue of Singapore dahil olmak üzere viroloji üzerine araştırma yapan kurumlar ve resmi kuruluşlar da araştırmaya network bağlantısıyla katıldılar. Ürünle ilgili olarak ilk çalışmalarını tamamlayan Roche, Asya, Avrupa ve Kanada'da da çeşitli yerlerde yeni araştırmalar yapmayı planlıyor.

Roche, bu testin SARS virüsü salgınının anlaşılmasında çok önemli ve gerekli bir araştırma olduğuna inanıyor.Araştırmacılar, bu yeni araştırma ürününü kullanalarak, hastalığın kuluçka dönemi, hastalarda enfeksiyonun en yoğun olduğu nokta ve insan vücudunun dışında virüsün ne kadar süreyle hayatta kaldığı ile ilgili yanıtsız kalan tüm soruların yanıtını bulabilecekler.

AR-GE ekibi, araştırmalarını Almanya'nın Penzberg şehrindeki Roche Araştırma Merkezi'nde yürüttü. Tamamlayıcı çalışmalar, labrotuvar dışında yüksek riskli enfeksiyona yol açan virüs araştırmaları için özel donanımlı yerlerde yapıldı. Çünkü bazı örnekler Penzberg'te işleme alınamıyor ve proje ekibi, SARS virüsünün yoğun olduğu yerlerdeki araştırmacılar, hastaneler ve resmi kuruluşlarla işbirliği yapıyor.

Bu çalışma, Roche'un daha önce de dünya çapında çeşitli klinik ve araştırma uygulamalarında kullanılan patentli "Polymerase Chain Reaction" (PCR) teknolojisine dayanıyor.
Yayın tarihi: 16.07.2003
815
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.