Sağlık

Robot doktorlar işbaşında

Robot doktorlar işbaşında

ABD'de, dünyanın önemli araştırma enstitülerinden John Hopkins Üniversitesinde denenen robot doktorun (Dr. Robot), tıp dünyasında hasta ile doktor arasında yeni iletişim dönemini gündeme getirebileceği bildirildi.

Ekranın üzerinde bulunan kamera ile ses alıcı ve vericisi, hasta ile doktor arasındaki gerçek zamanlı iletişimi sağlıyor. Hastayı ziyaret etmeden, bulunduğu yerden hasta ile robot vasıtasıyla temas kurabilen doktor, hastanın durumunu yönelttiği sorularla kontrol ederek, hastaya gerekli tavsiyelerde bulunabiliyor ve hastanın sorularını yanıtlayabiliyor.

Robotu deneyen ekipten Dr. Louis Kavoussi, hastaların robot doktoru sevdiklerini ve bunu kendilerinin de sürpriz olarak karşıladıklarını açıkladı. Şimdiye kadar doktor ile hasta arasında uygulanabilen telekonferansın bir başka şekli olduğu bildirilen robot doktor projesinin, aynı zamanda hastada moral yükselmesine de yardımcı olabileceği belirtildi. Robot doktoru bilgisayarından hastaların odalarına yönlendirebilen doktor, bir taraftan ofisindeki işini yaparken, diğer taraftan da rutin hasta ziyaretini odasından çıkmadan gerçekleştirebiliyor.

İlk denemesinde 20 hastayı ziyaret eden robot doktorun, çok çeşitli amaçlarla da kullanılabileceği düşünülüyor.

Robot doktor sistemini, Touch Health firmasının gerçekleştirdiği bildirildi.
Yayın tarihi: 07.08.2003
852
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.