Sağlık

Irkçılık beyni yoruyor!

Irkçılık beyni yoruyor!

Başka ırktan biriyle konuşurken ırkçı görünmemeye çalışmak, beyni çok çalışan kas gibi yoruyormuş. Böyle bir sohbetten sonra yorgun beynin anlama yeteneği azalıyor

Irkçı görünmemeye çalışmak, önyargılı olmayan insanlar için bile yorucu! ABD'deki Dartmouth Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırmada, siyah ırktan biriyle iletişime giren ve bunu belli etmek istemeyen beyazların, daha sonra yapılan testlerde anlama ve kavrama performansının düştüğü anlaşıldı.
Bilgisayar testleri, 30 beyaz üzerinde gerçekleştirildi. Gönüllüler önce siyah ya da beyaz ırktan insanlarla karşılaştırıldı, sonra beyin kapasitesini ölçen testlere tabi tutuldu. Bundan ayrı olarak yapılan bir beyin taraması testinde ise deneklere tanımadıkları siyah ve beyaz insan yüzleri gösterildi.

Irk konusunda önyargılı olan beyaz gönüllü-lerin, siyah erkek fotoğraflarına baktığında beynin düşünce ve davranışları yöneten bölümündeki aktivitenin arttığı tespit edildi. Aynı gönüllülerin, beyin kapasitesini ölçen testlerde de daha düşük performans gösterdiği görüldü.
Araştırmayı yürüten Dr. Jennifer Richeson, kendileriyle aynı ırktan insanlarla karşılaşan deneklerde performans düşmesine rastlanmadığını belirtti. Richeson, insanların ırkçı düşünceleri ne seviyede olursa olsun, önyargılı gözükmemek için bunları gizlemeye harcadıkları enerji yüzünden performans kaybına uğradığı sonucuna vardıklarını açıkladı. Beynin bu sırada çok çalıştırılan bir kas gibi yorulduğu vurgulandı. Araştırma Nature Neuroscience dergisinde yayımlandı.

Radikal

Yayın tarihi: 22.11.2003
706
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.