Sağlık

Risk sınırı 88 cm

Risk sınırı 88 cm

Türkiye'de kalp krizi ve damar sertliği ile karşılaşma oranı her geçen gün artıyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre; Türkiye'de yaklaşık 2 milyon koroner kalp hastası var. Yılda 130 bin kişi bu nedenle hayatını kaybediyor. Bakanlık, kalp hastalıklarına neden olan sigara, alkol, yüksek tansiyon ve bilinçsiz beslenme konusunda vatandaşları uyardı.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, Türkiye'de gerçekleşen ölümlerin ilk sırasında kalp ve damar hastalıkları olduğunu belirtti. Şişmanlık, yanlış beslenme, hareketsizlik, diyabet, yüksek tansiyon gibi risk faktörler kalp krizinin oluşumunda etkili. Araştırmalara göre her 3 kişiden birinin tansiyonu ve kolesterolü yüksek. Her 100 kişiden 7'si de diyabet yani şeker hastası.

Bel kalınlığı önemli

Bel çevresi kalınlığı da, kalp sağlığının en önemli göstergelerinden biri olarak kabul ediliyor. Türkiye'deki tablo bu açıdan hiç de iç acıcı değil. Sağlıklı bir kadının bel ölçüsünün 88 santimetrenin altında olması gerekiyor. Oysa araştırmalara göre beş kadından üçünün bel çevresi riskli sınır olan 88 santimetrenin üstünde.

Erkeklerde ise riskli sınır 94 santimetre. Uzmanlara göre durum erkeklerde daha vahim görünüyor. Her iki erkekten de birinin bel çevresinin 94 santimetrenin üstünde olduğu belirtiliyor. Türkiye'yi de kapsayan Dünya Kalp Sağlığı Araştırması'na göre, hekimlerin yüzde 50'si, halkın da yüzde 70'i bel çevresi şişmanlığının kalp hastalığına dönüştüğünü bilmiyor. Dünya Kalp Sağlığı Araştırması, göbek çevresindeki kilo artışının çocuklar için de ciddi bir sorun olduğunu ortaya koyuyor.

Yayın tarihi: 30.09.2006
1519
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.