Sağlık

Rıdvan Dilmen: "Spora başlamadan önce mutlaka check-up yaptırın"

Rıdvan Dilmen: "Spora başlamadan önce mutlaka check-up yaptırın"

Rıdvan Dilmen yoğun bakımdan çıktı ve spor yapanlara önemli önerilerde bulundu...

Kalp krizi geçirdiği için Acıbadem Maslak Hastanesi'nde stent uygulaması yapılan ve yoğun bakım sürecinden çıkan Rıdvan Dilmen, Acıbadem'e özel bir röportaj verdi.

Dilmen, kalbiyle ilgili ilk sinyalleri daha önce yaptırdığı check-up'ta aldığını ancak doktorun önerilerini yeterince uygulamadığını söyledi.

Halı sahada arkadaşlarıyla futbol oynarken göğüs ağrısından yakınan ve 5 Şubat 2011 tarihinde başvurduğu Acıbadem Maslak Hastanesi'nde yapılan tetkikler sonucunda kalp krizi geçirdiği tespit edilen Rıdvan Dilmen, sağlığına yeniden kavuştu.

Tedavi gördüğü Acıbadem Maslak Hastanesi'nde bugün yoğun bakımdan çıkan spor yazarı ve yorumcusu Rıdvan Dilmen, aslında 2 yıl önce yaptırdığı check-up programında kalbinin uyarı sinyallerini aldığını belirtti. Ancak alınan sonuçlar doğrultusunda önerilen ilaç tedavisini düzenli olarak uygulamadığı ve spor yaparken bazı önemli kurallara dikkat etmediği için bu rahatsızlığı yaşadığını belirten Rıdvan Dilmen, "Bu bana ders oldu, ben de başkasına ders olmalıyım. Benim durumum herkese örnek olmalı.

Sporu mutlaka profesyonel olarak yapmanız gerekmiyor. Amatörce de yapsanız, spora başlamadan önce check-up'tan geçmenizde ve doktorunuzun önerilerini yerine getirmenizde yüzde 100 fayda var." dedi.

Check-up'ta bir damarın tıkalı olduğu tespit edilmişti

Göğüs ağrısı yakınmasıyla başvurduğu Acıbadem Maslak Hastanesi'nde yapılan tetkikler sonucunda kalbin alt duvarını besleyen damarın tıkalı olduğu tespit edilen Rıdvan Dilmen'e, Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Akyol tarafından stent uygulaması yapılarak bu sorun giderilmişti.

Takip altında tutulduğu koroner yoğun bakım ünitesinden çıkarılan ve servise alınan spor yazarı ve yorumcusu Rıdvan Dilmen, bundan 2 yıl önce yaptırdığı check-up'ın sonuçlarını şöyle aktardı: "Check-up sonucunda genetik olarak riskli grupta yer aldığım, kötü huylu kolesterol LDL'nin yüksek, iyi huylu kolesterol HDL'nin düşük ve bir damarımın da yüzde 30 oranında tıkalı olduğu tespit edilmişti.

Alınan sonuçlar doğrultusunda kolesterol için ilaç tedavine karar verilmiş ve yaşam alışkanlıklarım için bana bazı önerilerde bulunulmuştu. Ancak maalesef ilaçlarımı düzenli olarak kullanamadım ve spor yaparken bazı önemli noktalara dikkat etmedim."

Yayın tarihi: 10.02.2011
1589
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.