Sağlık

Retina hücre nakli, görmede yeni umut!

Retina hücre nakli, görmede yeni umut!

Alman bilim adamları, gözdeki retina tabakasındaki hücreleri nakletmeyi başararak, makula dejenerasyonu olarak bilinen hastalığın tedavisinde önemli adım attılar.

Makula dejenerasyonu hastalığında, retinada(ağtabaka) bulunan ve net olarak görmeyi sağlayan makula bölgesi işlevini yitirir. Bu hastalıkta merkezi görme etkilenir, uzaktaki ve yakındaki cisimler eğri olarak görülür, aynı zamanda karanlıkta görme bozulur.

Makula dejenerasyonu görmeyi azaltsa da çevre görme etkilenmez. Örneğin, hasta saate baktığında saatin dış kısmını, çevresini görebilir, fakat saatin kendisini göremez ve kaç olduğunu anlayamaz.

Heidelberg Üniversitesi Göz Kliniği´nde görevli bilim adamı Frank Holz başkanlığındaki ekip, laboratuvarda yaptığı deneylerde, hassas bir lazer cihazı yardımıyla retinadaki pigment epitel hücreleri makulabölgesine nakletmeyi başardı.

Bu nakil işlemiyle makulanın net görme işlevinin tekrar yerine getirilebileceğini belirten bilim adamları, patentini aldıkları yöntemi hastalarda deneyeceklerini kaydettiler.
Yayın tarihi: 31.03.2003
957
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.