Sağlık

Reflüde ameliyat ne zaman yapılır

Reflüde ameliyat ne zaman yapılır

Her beş kişiden biri, yaşamlarının bir aşamasında reflü şikayetiyle hekimlere başvuruyor.

Mide içindekilerin, yukarı yutma borusunun içine hatta gırtlağa kadar kaçması sorununa bu isim veriliyor. Nadiren de akciğerlere kaçıyor. En sık şikayet, ağza acı su gelmesi. Ön göğüs kemiğinin arkasında yanma olması.

Reflü hastalığı için ne zaman ameliyat öneriyorsunuz?

Ağza acı su gelmesi ve göğüs kemiğinin arkasında yanma hissi, bir dizi sosyal yaşamı düzenleme kuralları, diyet önlemleri ve ilaçlara karşın geçmeyen hastalarda eskiye oranla çok daha çabuk öneriyoruz ameliyatı artık. Ameliyata aday üç grup var:

- Tedaviye karşın rahatlayamayan hastalar,

- Genç yaşta olup ömür boyu ilaç ve önlemlerle yaşamak istemeyen hastalar,

- Aslında reflünün istenmeyen bir sonucu olan bir komplikasyonu olan 'Barrett' gelişmiş hastalar.

İşte bu üç gurupta da anti-reflü ameliyatlar hastalara yeni bir yaşam sunabiliyor.

Reflü ameliyatı tam olarak nasıl yapılıyor?

Bu son 10 yılın devrim niteliğindeki konularından biri aslında. Anti-reflü cerrahisi laparoskopik bir ameliyat ve hastanın karnını kesmeden, 5-6 adet milimetrik delikden karına girerek yapılıyor. Bu sayede hem kesi olmuyor ve hem de hastayı ameliyattan 16 saat sonra taburcu edebiliyoruz. Hastalarımız ortalama 6-7 gün içinde iş ve güçlerinin başına dönebiliyorlar.

Ameliyatta ise mide fıtığı varsa onarıyoruz. Yutma borusu mide bileşkesine adeta bir hokka mekanizması yapıyoruz. Böylece yukarı kaçak tamamen önlenebiliyor. İlaç vererek mide asiditesini düşürebiliyoruz ve yukarı kaçan sıvının asit özelliği azaldığı için bunun tahriş ediciliği de azalıyor. Ancak ilaçları keser kesmez aynı şikayetler yineliyor.

Reflü ile yutma borusu kanseri arasındaki ilişkiden bahsedebilir misiniz? Barrett dediğiniz nedir?

Arada net ve direkt bir ilişki var. Tedavi edilmemiş ve süresi yıllara dayanan reflü durumunda, yutma borusu alt ucu kronik olarak tahriş olur. Bu uzun süreli yaralanma neticesinde 'Barrett' dediğimiz bir doku farklılaşması gelişebilir. Barrett reflü hastalarının yüzde 10'unda rastlanıyor. Yutma borusu alt uç kanseri gelişimi açısından normal insanlara göre 100 misli daha fazla riske sokuyor. Barrett de kendi içinde üç evrede ele alınıyor. Erken evrelerinde gene laparoskopik anti-reflü ameliyatlar gerekiyor. Bu ameliyat kronik yaralanmayı ortadan kaldırabildiği için Barrett'in de gerilemesini sağlayabiliyor. Ancak Barrett'li hastanın ömür boyu takip edilmesi şart. Çünkü anti-reflü ameliyata karşın gene de kanser gelişebilir.

Reflüsü olan her hasta kanser mi olur yani?

Tabii ki hayır. Hatta çok az bölümünde kansere dönüşüm gözleniyor. Uzun süreli ve doğru tedavi edilmemiş reflü, kesin ve net bir risk faktörü. Ancak herkes Barrett ya da kanser olacak diye bir şey yok.

İlaca yanıtsız olgularda ameliyat dışı çözüm var mı ?

Son 3-5 senedir denenmekte olan bazı endoskopik yöntemler var ama bunların hepsi deneysel aşamada. Ameliyat şansı hiç olmayan, ileri derecede yaşlı hastalarda kullanıyorum ben sadece. Henüz uzun dönem sonuçları bilinmiyor. Kısa süreli sonuçları da ameliyata göre bariz olarak daha kötü. Dolayısı ile zamanımızda ameliyat alternatifi olabilmiş değil bu yöntemler henüz.

Hazırlayan: Mesude ERŞAN/ Kelebek
Yayın tarihi: 08.02.2005
1097
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.