Sağlık

Reflü ve cerrahi (Sorularınızın yanıtları)

Reflü ve cerrahi (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Merhaba doktor bey, benim sorunum 3 senedir devam eden mide şikayetleri ile reflü. Endoskopi sonucunda birinci derecede özofajit çıktı. Doktorun verdiği ilaçları kullandım, içmediğim ilaç kalmadı (pankreoflat pariet gaviscon) fakat değişen hiçbir şey olmadı. Aksine ağrılar daha da arttı. Beni en çok göğüs ağrıları bunaltıyor. Son çare olarak ameliyatı bile düşünmeye başladım, acaba yanlış mı yaparım? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Bunun için 2 sefer ekoya girdim bir kez de koşu bandına ama kalple alakalı değilmiş, sadece mitral kapak plapsusu diye bir şey çıktı. Ne önerirsiniz? Teşekkür ederim, saygılarımla.

Mide asidinin yukarı çıkması ile borusunun altında yaralar (özofajit) gelişebilir. Sizde de başlangıç durumunda özofajit saptanmış. Bu nedenle mide asidini azaltıcı ilaçlar kullanılır. Böylece yukarıya kaçan mide içeriğinin asiditesi azaldığından yaralar da iyileşir. Düzenli tedavi ile bu yakınmalarınız geçer. Ancak buradaki sorun daha sonraki tedavinin ve takibin nasıl yapılacağıdır. Genç bir hasta, sürekli ve yüksek doz ilaç kullanmak zorunda kalıyor ise uzun yıllar ilaç kullanma yerine diğer tedavi seçenekleri düşünülebilir. İleri yaştaki birinde ise ilaç tedavisi sürdürülebilir. Reflü operasyonu dahil olmak üzere hiçbir cerrahi işlem basit değildir. Üstelik ameliyat sonrasında hastaların yarısına yakını yine ilaç kullanmak zorunda kalabilir. Ameliyata karar verebilmek için yeterli ve etkili tedavi olmalı ve düzenli olarak takip edilmeli, yakınmalarınızın geçmemesi halinde ileri adımları düşünmelisiniz. Göğüs ağrılarınız, mitral kapak prolapsusuna veya özofagustaki motor bozukluklara bağlı olabilir. Gereksiz tedavi ve girişimlerden sakınmak için mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Kalbime ağrı giriyor

Benim midem her sene bu aylarda çok şiddetli ağrıyor, yemek yiyemiyorum. O yüzden çok zayıflıyorum. Sanki bir şey yutmuşum da nefes alamıyormuşum gibi oluyor. Kalbime bile ağrı giriyor, o derece. Doktora hiç gitmedim, o yüzden nedenini bilmiyorum. 22 yaşındayım. Bu ağrı başladığı zaman en az 2 hafta sürüyor. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.


Göğüste sıkışma hissi ve ağrı gibi yakınmaların kalple veya başka organlarla ilgili olup olmadığı araştırılmalı ve bir hastalık bulunamıyor ise sinirsel nedenlere yönelinmelidir. İlk ve sonbaharlarda mide ile ilgili yakınmaların arttığı bilinir. Sizde de ülser veya benzeri bir sorunu olabilir. Bu nedenle bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanız yararlı olacaktır. Aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı da olan Gastroenterologlar mide yakınmalarınız ile birlikte göğüs ağrılarınızın nedenlerini de araştıracaklardır. Geçmiş olsun.

Helicobacter pylori ve pankreas

Eşime helikobakter pylori+ pankreasının en ileri derece hasta olduğu tanısı konuldu. (Ankara Numune Hastanesi'nde). Cerrahi müdahale şansının olmadığını söylemişler. Eğer olursa direk kana karışıp zehirleme yapar denilmiş. Çok kafama takıyorum. Böyle bir durumda ne yapabiliriz?


H. pylori ile pankreas hastalıklarının bir ilgisi yok. Eşinizin pankreasında ne hastalığı olduğunu da belirtmemişsiniz. Pankreasın ileri derecede hasta olması bir anlam ifade etmiyor. Cerrahi sırasında kana neyin, niye karışacağı da anlaşılmıyor. Verdiğiniz bilgiler son derece kısıtlı ve birbiriyle bağlantılı değil. Sorularınızı sizi takip eden hekime sormanız daha uygun olacaktır. Geçmiş olsun.

Kabızlık

Sürekli karnım şişiyor, sabah giydiğim kıyafeti öğlen giyemeyecek kadar şişiyorum. Gazımı çıkarmada fazla sorunum yok, kabızlık sorunu yaşıyorum. Ne yapmalı, hangi bölüme gitmeli, ne gibi tedavi uygulanmalıdır?


Kabızlık ve karında şişlik Türk insanının %17'sinin ortak derdi. Üstelik bu yakınmalar ilerleyen yaşla birlikte giderek artıyor. Bu yakınmalar nedeniyle bir Gastroenterohepatologa başvurmanız uygun olacaktır. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Taşikardi nedir, bunun için ne almalıyız?

Taşikardi kalp hızının dakikada 100'ün üzerinde olmasıdır. Kalp hızını artıran nedenlerin araştırılarak teşhise göre tedavi başlanmalıdır.

Sık dışkılıyorum

Hocam merhaba, günde 3-4 kez büyük tuvalete gidiyorum. Tabii ki herhangi bir sorun yok ama sağlık yönünden normal mi? Çünkü birçok insan günde 1-2 kez gider ama benim fazla olduğu için merak ediyorum. Saygılar sunarım.


Günde 3 ya da daha az sayıda dışkılama normal olarak kabul edilir. Eğer küçük yaştan beri bu sıklıkta tuvalete gidiyorsanız bu sizin için normal sayılır.

Kronik bronşitim var

40 yaşındayım. Kronik bronşitim var. Sigarayı 2 ay önce bıraktım. 1 haftadır göğsümde ağrılar oluyor. Balgam pek yok. Bundan 1 ay önce balgamda çok küçük kan vardı ancak balgamda mı yoksa tükürükte mi anlayamadım çünkü genelde dişlerim çok kanıyor. Bu göğüs ağrılarım neyin işareti olabilir? Saygılarımla.


Göğüs ağrısı olan birinde kalp hastalıkları başta olmak üzere araştırmalar yapılmalıdır. Göğüs ağrınızın nasıl olduğunu anlatmadığınız için fazla bir yorum yapmak mümkün değil.
Kronik (müzmin, süregen) bronşitiniz olması nedeniyle sigarayı bıraktığınız iyi olmuş. Gerçi kronik bronşit denildiğine göre uzun yıllar süresince akciğerlerinizle ilgili yakınmalarınızın olmasına rağmen sigara içmeyi sürdürmüş olmanız akciğerlerinizi büyük oranda harap etmiş ve fonksiyonları geri dönülemez biçimde bozmuştur. Ama bu dakikadan sonra yapacak bir şey yok elbette. Öksürükle birlikte balgam çıkıyor ve bu balgamda kan görüyor ise önemlidir ve tetkiki gerekir. Kanın nereden geldiğini ayırt edemiyorsanız Bir Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurmanız yararlı olacaktır. Ayrıca diş etleri ile ilgili sorunlarınızı da ihmal etmeyin ve bir Diş Hekimine başvurun.

Midem şişiyor

Midemde şişkinlik ve ara ara bulantı var. Açlık hissettiğim halde yemek yiyince çok fazla şişkinlik hissediyorum. Sebepleri ne olabilir? Teşekkürler.

Eşimin midesi sürekli ağrıyor ve şişlik var. Bilgi alabilir miyim?


Yemek yemekle birlikte yakınmaların ortaya çıkması midenizin koşullarının bozulduğunun bir belirtisidir. Ülser, gastrit, erozyonlar, asit fazlalığı ve fonksiyonel (sinirsel) durumlar bu yakınmalara neden olabilir. Bu nedenle tetkik edilerek tedavi edilmelisiniz. Mutlu günler.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 16.05.2006
Soru Sor
2164
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.