Sağlık

Reflü mü astım mı?

Reflü mü astım mı?

Reflü birçok kişide ses kısıklıklarının ve boğaz problemlerinin araştırılması sırasında ortaya çıkıyor.

Reflü tanısında hasta hikayesi çok önemli. İstanbul Cerrahi Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel, "Ağzına mideden yukarı doğru acı su gelen, göğüs kemiği arkasında yanmalar olan ve ilaçlarla rahatlayıp bunları almadığında şikayetleri aynen geri gelen bir kişi büyük olasılıkla reflü hastasıdır. Tanı için ilk yapılması gereken endoskopi yani hortumla mideye bakmaktır. Tanı güçlüğünde ise PH metre ve çok daha yeni olarak da empedans ölçümlerini kullanıyoruz" diyor.

Başka hastalıklarla karıştırmayın

Reflü birçok kişide ise sık tekrarlayan ses kısıklıklarının ve boğaz problemlerinin araştırılması sırasında ortaya çıkıyor. Reflüye bağlı geniz-boğaz problemi olanlar sabah uyandıklarında şikayetlerinin fazla olmasından yakınıyor. Yatar pozisyonda yer çekiminin koruyucu etkisinden mahrum olan hastalar, uyku durumunun bilinçsizliğinin de etkisi ile genizlerine kadar yükselmiş olan asitin etkisine maruz kalıyor. Ayrıca erişkin yaşta ortaya çıkan astım hastalığının çoğu kez nedeni reflü hastalığı. Bunun nedeni ise reflüsü olan bir kişi gece yattığında farkında olmaksızın ağzına ve oradan da akciğerine gelen çok az miktardaki 'asit'in burada yaptığı hasar.

Hava yollarına sürekli kaçan asit, hava yollarında spazmlara yol açarak aynen klasik astım bulgularına yol açabiliyor. Yutma borusu alt ucu sinirleri ile hava yollarının sinirlerinin beyinde ortak yollar kullanmaları sonucu refleks bir mekanizma ile de reflü, astım benzeri durumlara yol açabiliyor. Ataklar şeklinde gelen öksürük krizleri, hışıltılı solunumla karakterli astım tablolarına reflü neden olabiliyor. Bu hastalar bazen yıllarca yanlış tedavilerle oyalanıyor.
Yayın tarihi: 24.12.2006
1699
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.