Sağlık

Reflü hastalığına son

Reflü hastalığına son

Reflü Hastalığının tedavisinde cerrahi yöntemlere alternatif olacak 'Stretta Yöntemi' Türkiye'de ilk kez Memorial Hastanesi'nde uygulanmaya başlandı.

'Stretta Yöntemi' ile 'Reflü Hastalığı' cerrahi bir girişime gerek olmadan 'radyofrekans' yardımı ile sadece 30 dakikada tedavi ediliyor.

Başlıca belirtileri; göğüs kafesi arkasında yanma, ses kısıklığı, boğaz ağrısı, ağız içine acı su gelmesi olan reflü hastalığı her beş kişiden birinde görülüyor. Tedavi edilmediği taktirde ciddi etkileri olabilecek kronik bir hastalığa dönüşen reflü hastalığının tedavisinde bugüne kadar cerrahi yöntemlere başvuruluyordu.

Mide asit salgısını baskılayan ilaçlarla mideden yemek borusuna doğru gelen asit kaçışı önlenebiliyor, fakat yemek borusunun alt ucunda bulunan gevşeklik tedavi edilemiyor. Alt uçtaki gevşekliğin tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemlerde ise hem yüzde 100'lük bir başarı sağlanamıyor hem de kişinin normal yaşamına dönmesi birkaç günü buluyor.

Türkiye'de ilk kez uygulanan Stretta yöntemi ile gevşek olan bölgeye radyofrekans dalgası verilerek gevşeklik gideriliyor. Endoskopik bir yöntem olan Stretta uygulaması yaklaşık 30 dakikada tamamlanıyor ve hastalar aynı gün içinde birkaç saat dinlenip taburcu olabiliyorlar.
Yayın tarihi: 12.04.2005
980
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.