Sağlık

Reflü hastalığına dikkat!

Reflü hastalığına dikkat!

Reflüde, yemek borusunun arkasındaki yanmanın yanı sıra ağza gıdaların ve acı suyun gelmesi de şikayetler arasındadır ve sıklıkla yemeklerden sonra olur.

Memorial Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç Dr.Feryal İlkova reflü hastalığı hakkında şunları söyledi:

Gastroözefageal reflü hastalığı nedir?

Mide içeriğinin (asidinin) patolojik şekilde mideden yemek borusuna (özefagusa) doğru geri kaçışı gastroözefageal reflü'dür. Hastalar göğüs kafesinin arkasında yanma (heartburn) şikayeti ile başvururlar. Yemek borusunun arkasındaki yanmanın yanı sıra ağza gıdaların ve acı suyun gelmesi de şikayetler arasındadır ve sıklıkla yemeklerden sonra olur. Gastroözefageal reflü hastalığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun olarak görülmektedir.Yapılan bir çalışmada toplumun %20'sinde gastroözefageal reflü hastalığı bulunmuştur.

Nedenleri

Gastroözefageal reflü hastalığının bulgularının kökeninde, yemek borusunun uzun bir süre, fazla miktarda mide asidik içeriği ile teması yatmaktadır. Mide asidik içeriğinin yemek borusu ile uzun süreli teması yemek borusunda hasara yol açar ve bu da yanma hissine sebep olur.Normal olarak yemek borusunun alt ucundaki alt özefagus sfinkteri dediğimiz kastan oluşmuş kapak benzeri bir yapı vardır.Bu yapı asidin yemek borusuna geri kaçmasını önleyerek midenin içinde kalmasını sağlar.Reflü hastalığında ise bu sfinkter sık aralıklar ile gevşer ve mide asidik içeriği yemek borusuna geri kaçar.

Tanıda hangi testler kullanılır?

Doktorunuzun (gastroenteroloğunuzun) reflü tanısını koyarken bulguların gerçekten reflüden kaynaklanıp kaynaklanmadığını, komplikasyonların gelişip gelişmediğini anlamak için bir takım testlere ihtiyacı olabilir.

1- Baryum özefagus mide duedonum grafisi : Hasta baryum içerken radyoloğun floroskopide baryumun aşağıya yemek borusuna ve mideye seyahatini incelediği bir testtir.

2- Gasroskopi : Endoskop ucunda ışık bulunan fleksibl bir tüptür.Bu tüpün ağızdan özefagusa ve mideye doğru ilerletilmesi sırasında yemek borusu incelenebilir. Hasta sedatize edilerek bu işlem gerçekleştirilir

3- Özefagus manometresi ve PH metre . Burundan çok ince fleksibl bir tüp yemek borusundan mideye gönderilerek buradaki basınçlar ve yukarı çıkan asit miktarı ölçülebilir.

Kopmlikasyonları nelerdir?

Eğer reflü tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlarla seyredebilir. Örneğin yemek borusunda darlık, kanama ve mukozada prekanseröz(kanser öncesi ) bir takım değişikliklere (barrett özefagusu) neden olabilir.Sizi ve doktorunuzu uyarması gereken semptomlar şunlardır ;

1-Yutma güçlüğü (disfaji)
2-Kanama
3-Boğulma hissi, öksürük, ses kısıklığı
4-Kilo kaybı

Tedavinin amacı

1-Semptomları ortadan kaldırmak
2-Yeme borusundaki iltihabı(özefajiti) tedavi etmek.
3-Özefajitin nüksünü veya komplikasyonlarının gelişmesini önlemek.

Birçok hastada gastroözefageal reflü hastalığı kronik tekrarlayan bir hastalıktır.Tedavi ile mideden yemek borusuna gelen asit miktarının azalması amaçlanır.

Nasıl tedavi edilir?

Birçok hastada asidin yukarı gelmesi, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla kontrol edilebilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri nelerdir?

1-Sigara bırakılmalıdır.Tütün asidi dengeleyen koruyucu mekanizmalara zarar verir.Asit üretimini uyararak ve yemek borusu ile mide arasındaki kasların gevşemesine de yol açarak asit reflüsüne yol açar.
2-Gazlı ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.
3-Alkol, çikolata,kafein, kahve, çay, yağlı, baharatlı yiyecekler ve domates gibi asidi arttıran yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
4-Kilo verilmesi önerilir.Yatmadan en az 3 saat önce yemek sona erdirilmelidir.
5-Yatağın baş ucunun kaldırılması gece boyunca asit reflüsünü önleyecektir.
6-Sıkı kemer ve giysilerden kaçınılmalıdır.

Medikal ilaçlarla tedavi

Gastroözefageal reflü hastalığının organik bir sebebi vardır.Genelde sadece yaşam tarzı değişikliği ile önlenemez gastroözefageal reflü hastalığında medikal tedavi çok önemli bir yer tutar.Medikal tedavide yer alan anti asit grubu ilaçlar yemek borusunu koruyarak ve mide asiditesini bastırarak tedaviye yardımcı olurlar.Doktorunuzun önerisi ile alınır.Mide asidini bastıran H2 blokerleri ve proton pompa inhibitörleri denilen ilaçlar da doktorunuzun öngöreceği dozlarda kullanılmalıdır.Medikal tedavi ile hastaların çoğunda gastroözefageal reflü hastalığının bulguları önlenebilir.Bu ilaçların yanı sıra asidin yemek borusundan mideye aşağı doğru geçişini kolaylaştıran Prokinetik ilaçlar da tedavide yer alırlar.

Cerrahi bir tedavi seçeneği olabilir mi ?

Eğer medikal tedavi ile hastaların şikayetleri geçmiyorsa ya da kanama , Barrett, darlık gibi komplikasyonlar varsa cerrahi tekniklerden faydalanılabilinir. Cerrahi teknikler asit reflüsünü önleyen yemek borusu ve mide arasındaki doğal bariyerleri düzeltirler.
Yayın tarihi: 06.10.2004
949
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.