Sağlık

Reflü hakkında en sık sorulanlar

Reflü hakkında en sık sorulanlar

Türkiye'de her beş kişiden biri reflü hastası. Ankara Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Türkçapar reflüyle ilgili bilinmesi gerekenleri anlatı.

Güncellenme tarihi:
Reflü hakkında en sık sorulanlar
1. Reflü nedir? Halk arasında mide reflüsü (gastroözofageal) olarak bilinen reflü türü mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması olarak açıklanır. 2. Reflü bir hastalık mıdır? Reflü bir hastalık değil bir bulgudur. Günümüzde her 5 kişiden birisinde reflü hastalığı görüldüğü için reflü denildiği zaman akla yaygın olarak bu hastalık gelir. 3. Reflüye neden olan kaç tür hastalık vardır? Reflünün hafif formu olan yemek borusu ile mide arasındaki kapağın açıldıktan sonra geç kapanması durumu en yaygın görülen reflü türüdür. Reflünün diğer iki formu ise, kapağın devamlı açık kaldığı; kapak yetmezliği ile kapağın karın içerisinden göğüs boşluğuna fıtıklaştığı ağır şiddette seyreden mide fıtığıdır. 4. Belirtileri nelerdir? Midede yanma, ağza acı su gelmesi, kaynama, ekşime, bazı yiyeceklerin rahatsızlık vermesi, yenilenlerin boğazdan yukarı gelmesi, bulantı ve şişkinlik hissi reflünün en sık görülen belirtilerindendir. Reflüsü olanlarda kuru öksürük, ses kısıklığı ve astım da gelişebilir. 5. Reflünün az bilinen belirtileri hangileridir? Sürekli boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, kuru öksürük, ses kısılması, tükürük salgındaki artış reflünün az bilinen belirtilerindendir. 6. Reflü en çok hangi hastalıklar ile karıştırılır? Reflünün en çok karıştırıldığı hastalıklar kalp krizi, kronik öksürük, astım, zatürree, farenjit, larenjit ve gastrittir. 7. Reflü farenjit ve benzeri sağlık sorunlarına neden olur mu? Yemek borusuna kaçan mide suyu gırtlak bölgesinde tahriş yaparak sürekli boğaz ağrısına neden olabilir. Bu hastalarda sıklıkla boğaz iltihabı yanılgısı ile gereksiz antibiyotik kullanımına rastlanır. Bu tip reflülerde tedavi daha zor ilaca verilen olumlu yanıt ise çok daha azdır. 8. Hamilerde ve anne karnındaki bebekte reflü görülür mü? Hamilelerde karın içi basıncı artışı ve hormonal değişikliklere bağlı geçici reflü atakları görülebilir. Bu durum genellikle hamilelik sonrası dönemde düzelir. Bebek reflülerinin büyük çoğunluğu ise ilerleyen zamanlarda normale döner. 9. Reflü hastalarının uzak durmaları gereken besinler hangileridir? Portakal, poğaça, yeşil soğan, domates, nane, çikolata, kahve, yağlı yemekler vb. 10. Kişide mide şikâyeti olmadan, reflü meydana gelebilir mi? Şart değildir. Hastalarda şikâyetlerin hepsinin bir arada olduğu grup nadirdir. Kimi hastalarda mide şikâyeti olmadan boğaz ağrısı, ses kısıklığı, öksürük gibi belirtiler görülebilir.
Yayın tarihi: 12.07.2010
1964
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.