Sağlık

Raşitizm ile mücadele başlıyor

Raşitizm ile mücadele başlıyor

Sağlık Bakanlığı, "Bebeklerde Raşitizmin Önlenmesi ve Kontrolü Projesi" kapsamında, 15. günden itibaren her yeni doğan bebeğe D vitamini damlası dağıtacak.

Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü, "Bebeklerde Raşitizmin Önlenmesi ve Kontrolü Projesi" başlatıyor.

Proje kapsamında, 15. günden itibaren her yeni doğan bebeğe D vitamini damlası verilerek D vitamini desteği sağlanacak, güneş ışığından yeteri kadar faydalanmasının sağlanması için toplumsal duyarlılık oluşturulacak. Ayrıca, anne sütünün desteklenmesi, ek besin uygulamalarının geliştirilmesi, gebelik ve emzirme süresince yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması konularında çalışmalar yürütülecek.

Proje kapsamında ayrıca gebelik, bebeklik ve küçük çocukluk döneminde kalsiyum ve D vitamininden zengin besinlerin tüketiminin sağlanması için beslenme eğitimleri verilecek.

Bebeklere haftada 2 saat güneş

Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, raşitizm, havale geçirme, yürümede ve diş çıkarmada gecikme, kafatası kemiklerinin yumuşaklığı ve şekil bozukluğu, el bileklerinde genişleme, sık enfeksiyonlara yakalanma, baş terlemesi ve sürtünmeye bağlı arka kısımdaki saçların dökülmesi gibi bulgulara yol açabiliyor.

Yürüme çağında raşitizm geçiren çocuklarda dışa doğru eğilmeler oluyor ve bazı hastalarda bu eğriliklerin cerrahi müdahaleyle düzeltilmesi gerekiyor.

Raşitizmin önlenmesi için annelerin ve bebeklerin yeterli D vitamini almaları gerekiyor. Bunun için bütün hamilelerin yeterli güneş almaları, anne sütü alsalar bile bebeklere doğumdan sonraki haftalarda D vitamini verilmesi gerekiyor. Bebeklerin, kendilerine yetecek D vitaminini üretebilmeleri için baş, yüz, el ve ayaklar açık olarak haftada 2 saat güneş görmesi gerekiyor.
Yayın tarihi: 08.02.2004
919
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.