Sağlık

Rap müzik ile suç arasında bir ilişki mi var?

Rap müzik ile suç arasında bir ilişki mi var?

ABD'de yapılan bir araştırma, Rap müziğin gençleri saldırganlaştırma eğiliminde bulunduğunu ortaya çıkardı.

ABD´de Emory Üniversitesi´nde yapılan araştırmada, haftada 14 saat veya daha fazla rap müzik dinleyen gençlerin, rap müziği dinlemeyen gençlere oranla, öğretmenlerine saldırma olasılığının 3 kat fazla olduğu belirlendi.

Rap müziği dinleyen genç kızlarda, cinsel yolla bulaşan hastalıkların daha yaygın olabildiği de gözlendi. Yaş ortalaması 14 ila 18 olan 522 siyah genç üzerinde yapılan araştırmada, çok fazla rap müziği dinleyen gençlerde suç işleme oranı,bu müziği daha az dinleyen gençlere göre 2,5 kat fazla bulundu.

12 ay süren araştırmada, rap müziği ve video kliplerini çok sık dinleyen ve seyreden gençlerin, daha sık sevgili değiştirdikleri, uyuşturucu ve alkole daha fazla bağımlı olabildikleri gözlendi.

Rap müzik video kliplerinde seks ve suça yönelik mesajların verildiğini kaydeden uzmanlar, gençlerin bu görüntülerden etkilenerek,daha bağımsız davranmaya başladıklarını belirtti.
Yayın tarihi: 07.03.2003
1179
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.