Sağlık

Ramazanda reflü şikayetleri artıyor

Ramazanda reflü şikayetleri artıyor

Ramazan'da saatler süren açlıktan sonra iftarda veya uzun süre tok kalmak için sahurda çok yemek, reflüye zemin hazırlıyor.

Op.Dr. Bülent KOÇ

Reflü kelime olarak 'geriye kaçış' demek. Reflü hastalığı da mideden yemek borusuna ve boğaza doğru asit kaçışını ifade etmek için kullanılır. Her beş kişiden birinde bu hastalık vardır.

Reflü hastalığının belirtileri nedir?

Reflü hastalığında tipik yakınmalar göğüste, göğüs kemiğinin arkasında rahatsızlık hissi ve yanma ile ağıza acı su gelmesi. Geğirti olması. Tipik olmayan belirtiler ise göğüs ağrısı, mide ağrısı, bulantı gibi yakınmalar.

Yemek borusu dışı yakınmalar nelerdir?

Reflü mide dışında:

- Dişlerde erezyon ve çürük,

- Aşırı tükrük salgılanması,

- Ses kısıklığı,

- Ses tellerinde polip, nodül,

- Boğazda dolgunluk ve takılma hissi,

- Horlama, uyku sırasında solunum bozuklukları,

- Larenjit,

- Kötü nefes kokusu,

- Müzmin öksürük,

- Astım,

- Bronşit.

Reflü hastalığı neden oluşur?

Normalde mide asidinin yemek borusuna kaçmasına engel olan bir mekanizma var. Eğer bu mekanizma bir şekilde bozulur (mide ile yemek borusu arasındaki kapağın işlevini yapmaması) veya kişide mide fıtığı oluşursa reflü hastalığı meydana gelir. Bu gibi bir durumda yalnız asit değil, safra veya yenilen gıdalar da geriye kaçabilir.

Tanı nasıl konur?

İlk tanı için hastanın şikayetlerinin iyi değerlendirilmesi ve muayene genellikle yeterli. Bu tip hastalara çoğunlukla gastrit gibi yanlış tanı konur. Tanıyı kesinleştirmek için gastroskopi, yemek borusunda asit ve basınç ölçümleri ve ilaçlı grafi çekimleri yapılabilir.

Tedavisi nasıl yapılır?

Tedavide yenilen yiyeceklerin ayarlanması, zayıflama, sigara ve alkol alınımının azaltılması, yatak başının yükseltilmesi ve uygun ilaç tedavisi uygulanır. Eğer bu tedaviye rağmen şikayetler geçmiyorsa, hastada sık zatürre, astım, veya larenjit atakları oluşuyorsa, kaçan asit yemek borusunda kanamalı ülserler veya darlıklar yapıyorsa ameliyat gerekebilir.

Hastalığın tedavi edilmemesinin sonuçları ne olabilir?

Devamlı asit kaçmasının yaptığı şikayetler ve geğirtiler hastanın normal sosyal yaşantısını çok bozabilir. Geriye kaçan asit bazen yemek borusu alt kısmında yapı değişikliğine sebep olabilir. Bu da ilerki senelerde kansere dönüşebilir. Ayrıca bu bölgede kanayan ülserler veya darlıklar oluşabilir.

Hazırlayan: Mesude ERŞAN/ Kelebek
Yayın tarihi: 22.10.2004
752
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.