Sağlık

Ramazanda midenize dikkat!

Ramazanda midenize dikkat!

İftarda çok yemek yemek reflü hastalarının şikayetlerini çoğaltıyor.

Oruç tutarken mide sağlığını korumak isteyenlerin ağır hamur tatlılarından, çay- kahve tüketiminden ve yağlı gıdalardan uzak durmaları öneriliyor.

Ramazan ayında dikkatsiz beslenenlerin çoğunda mide yanması, gaz, ekşime, kabızlık gibi şikayetlerin artığına dikkat çeken Memorial Hastanesi Gastroentereloji Bölüm Başkanı Doç.Dr. Feryal İlkova, mide hastalarının oruç tutarken nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı: "Oruç tutarken sağlıklı olmak için beslenme düzeninden ödün vermemek gerekiyor. Bu dönemde özellikle lifli gıdalarla beslenmek, bol sıvı alınmak, yemekleri yavaş yemek ve hazmı kolay besinler seçmek Ramazan sofralarının vazgeçilmez kuralı olmalı. Hafif bir iftar, akşam yemeği ve sonrada hafif bir sahur yapılmalı. İftar yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken sindirimi zor, ağır yemeklerden ve hayvansal gıdalardan kaçınmak olmalı."

Reflü hastaları sahuru atlamamalı!

Toplumun %20'sinde görülen reflü hastalığı sağlıksız ve dengesiz beslenilen zamanlarda artıyor. Reflü hastalarının oruç tutmalarının sakıncalı olabileceğini belirten Doç.Dr. Feryal İlkova, reflü hastalarının oruç tutacaklarsa sahura mutlaka kalkmaları gerektiğini söyledi:

"Reflü hastası oruç tutmak istiyorsa sahuru kesinlikle atlamamalı, sahurda da hemen yemek yeyip yatmamalı, yatma saatinden en az bir saat önce yemeğini bitirmiş olmalı. Ayrıca iftardan sahura kadar geçen süre içerisinde aşırı çay, kahve tüketiminden, hamur işi ve ağır tatlı gıdalardan kaçınılmalı. Eğer pidenin üzerindeki susam fazlaysa ve kişiyi rahatsız ediyorsa pide yenmemeli. Ayrıca mide hastalığı olanların, ağrı kesicileri bu dönemde bilinçsizce tüketmemeleri gerekiyor. Ağır şerbetli hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar ya da az şekerli kompostolar tercih edilmeli. Ülser ve gastriti olanlar ise doktor kontrolünde ilaç takviyesi ile sağlıklı bir beslenme programı izleyerek oruç tutabilirler."
Yayın tarihi: 21.10.2005
1436
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.