Sağlık

Rahimağzı kanserinde aşı umudu

Rahimağzı kanserinde aşı umudu

Vehbi Koç Vakfı (VKV) Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bülent Urman, "Gelecekte hem aşı, hem de smear testi yardımıyla belki de rahim ağzı kanseri insanlık için bir sorun olmaktan çıkabilecektir" dedi.

VKV Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölüm Başkanı Doç Dr. Bülent Urman yaptığı açıklamada, "Şimdilik tüm kadınlara düşen, senede en az bir kere PAP Smear testi yaptırmak ve kendileri için büyük tehdit oluşturan bu riski ortadan kaldırmaktır. Gelecekte hem aşı hem de smear testi yardımıyla belki de rahim ağzı kanseri insanlık için bir sorun olmaktan çıkabilecektir" dedi.

İlk cinsel deneyimini erken yaşta yaşayan ve birden fazla partnere sahip kadınların risk grubunu oluşturduğunu belirten Doç. Dr. Urman, hastalığın, cinsel yönden aktif olan kadınların senede bir kez yaptırmasının yeterli olduğu "PAP smear" tarama testiyle saptandığını kaydetti.

Hastalığa, "Human Papilloma" (HPV) adlı bir virüsün neden olduğunu belirten Doç. Dr. Urman, bu virüse karşı aşı geliştirmek için ABD'de pek çok merkezin ortaklaşa yürüttüğü bir araştırmanın kısa süre önce tamamlandığını vurguladı.

YÜZDE 100 KORUMA

Doç. Dr. Urman, New England Journal Of Medicine adlı bilimsel dergide yayınlanan bir makalede, araştırmacıların, henüz deneme aşamasında olan aşının yüzde 100 koruma sağladığını belirttiklerini ifade etti.

Doç. Dr. Urman, "Gelecekte hem aşı, hem de smear testi yardımıyla belki de rahim kanseri insanlık için bir sorun olmaktan çıkabilecektir" dedi.
Yayın tarihi: 12.12.2002
788
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.