Sağlık

Rahim ağzı kanserine krem

Rahim ağzı kanserine krem

Rahim ağzı siğilleri, yani bir başka değişle HPV cinsel ilişki ile bulaşır. Hem kadınlarda ve hem de erkekler görülür.

HPV (Human Papilloma Virus) genital bölgede ve mukozalarda enfeksiyon yapan, siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüstür. Siğil virüsü olarak da adlandırılan ve rahim ağzı kanserine yol açabilen bir hastalık olduğunu bildiren Jinemed Hospital Medikal Direktörü Prof. Dr. Teksen Çamlıbel, "Buna zamanında müdahale edilmesi gerekiyor ki rahim ağzı kanserine yol açmasın" dedi.

Genital siğilerde krem tedavisi

İnsan papilloma virüsleri (HPV) kadın ve erkekte değişik şekillerde enfeksiyona neden olabilen ve temel olarak cinsel yolla bulaşan mikroorganizmalardır. HPV'nin 100'e yakın tipi vardır. Bunların bazıları sadece üreme sisteminde enfeksiyona neden olurlar ve bunlara genital HPV adı verilir. Genital HPV'ler uzun dönemde kansere dönüşme potansiyeli taşıyan hastalıklara yol açma riskleri açısından üç gruba ayrılırlar. Düşük riskli grup temel olarak HPV tip 6 ve 11'dir ve genital siğillerin hemen hepsinden bu iki tür sorumludur. Tip 16 ve 18 ise yüksek riskli gruba örnektir ve rahim ağzı kanseri olgularının neredeyse tamamına yakınında bulunurlar. PAP smearda ortaya çıkan değişimlerin altında yatan genelde yüksek ve orta riskli HPV türleridir.

Rahim ağzı siğilleri nasıl bulaşır?

Rahim ağzı siğilleri, yani bir başka değişle HPV cinsel ilişki ile bulaşır. Hem kadınlarda ve hem de erkekler görülür. Enfeksiyona neden olan virus derinin ya da mukozanın aktif üreyen hücre tabakasını etkiler. Cinsel ilişki sırasında oluşan mikroskopik sıyrıklar virüslerin bu tabakaları içine girmesine olanak sağlar. Bulaşan virüs uzun süre sessiz kalabileceği gibi çok kısa bir süre içinde de bulgu verebilir.

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için genital HPV ve siğil bulaşmasında cinsel davranış en önemli risk faktörüdür. Cinsel yaşantının erken yaşta başlaması, çok sayıda partner, partnerin çok sayıda partneri olması temel risk faktörleridir. Daha önceden cinsel yolla bulaşan hastalık öyküsü olması da anlamlı bir risk faktörüdür.

Rahim ağzı siğilleri nasıl tedavi edilir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisinde temel amaçlar enfeksiyonun ve ona neden olan mikrobik ajanın ortadan kaldırılması, şikâyete neden olan bulguların giderilmesi, uzun dönem etkilerinin engellenmesi ve bulaşmanın durdurulmasıdır. Oysa HPV söz konusu olduğunda bu amaçların tümüne birden ulaşabilmek olanaksızdır. Çünkü bir kez vücuda giren HPV büyük olasılıkla ömür boyu o insanla birlikte kalır.

HPV ve genital siğil tedavisinde birçok değişik yöntem denenmiştir. Günümüzde en çok uygulanan yöntem siğillerin yakılması, dondurulması ya da cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Ancak bu yöntemler hem kısmen ağrılı hem de tekrarlama oranı yüksektir. Bu oran zaman zaman yüzde 90'lara kadar çıkabilir. Hastalığın bu tekrarlayıcı özelliği kişide ciddi psikolojik sorunlara neden olabilir. Bunlar dışında hücre bölünmesini etkileyen ajanlar, antiviral ajanlar ve kimyasal yıkıma neden olan ajanlar gibi ilaçlar da tedavide kullanılmaktadır. Bu tedavi seçeneklerinin hiçbirinin diğerine belirgin bir üstünlüğü gösterilememiştir. İlaçlar ile yakma, dondurma ya da cerrahi çıkartılma karşılaştırıldığında ilaçların dezavantajları daha fazladır. Hem uygulanmaları zor ve zahmetlidir hem de istenmeyen etki oraya çıkma olasılığı yüksektir.

Rahim ağzı siğillerinin krem ile nasıl tedavi edilir?

Son zamanlarda giderek popülerite kazanan yeni bir tedavi alternatifi de bağışıklık sistemini uyaran bir kremdir. Hastaların kendisi tarafından belirli aralıklarla uygulanan bu krem bağışıklık sistemi düzenleyiciler olarak adlandırılan bir ilaç sınıfına dahildir. Ancak bu kremin insanlarda dış genital bölgede görülen siğillerin ortadan kaldırılmasında gösterdiği etkinin mekanizması tam olarak bilinmemektedir. İlacın bağışıklık sisteminde bazı maddelerin üretimini arttırarak virüslerin neden olduğu lezyonları gerilettiği düşünülmektedir. Siğillerin hepsi kayboluncaya kadar ya da en fazla 16 hafta uygulanan bu tedavi sonucu genital siğil olan kadınların yüzde 72'sinde tedavi sağlanmaktadır. Erkekler ile kıyaslandığında ilacın etkinliği kadınlarda daha fazladır. Uzun süredir var olan ve büyük siğillerin varlığında tedavinin başarısı düşmektedir.

Yan etkisi var mıdır?

En sık görülen yan etki kremin uygulandığı alanda kızarıklık, yanma ve kaşıntıdır. Hastaların yüzde 67'sinde kızarıklık görülürken, yüzde 32'sinde kaşıntı, yüzde 26'sında ise yanma ortaya çıkmıştır. Bunların yanı sıra krem uygulanan bölgede şişlik, kabuklanma, sertleşme ve hatta yara ortaya çıkabilir. Krem ile tedavi sonrası 3 aylık dönemde siğillerin tekrarlama oranı yüzde 11 civarındadır. Ancak tekrarlaması durumunda yeniden krem kullanımı ile ilgili araştırma olmadığında böyle bir durumda yeniden kullanılması önerilmez. Bu siğillerin en zor tedavi edilenlerden bir tanesi de vajinanın içinde yaygın şekilde olanlardır. Bununla ilgili lazer kullanılabilir ama çok zor ve uzun sürmektedir. Bazı kemoterapi kremleri kullanılabilir fakat çok ciddi bir şekilde vajinada yanma ve şiddetli ağrı yapmaktadır. Siğil kreminin vajina içinde kullanılması henüz onaylanmamış olmakla birlikte yeni çalışmalarda kremin vajinada da kullanılması durumunda etkin bir tedavi olduğu gösterilmiştir ve bu da tıptaki değişik ve başarılı bir uygulamadır.
Yayın tarihi: 22.01.2006
1022
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.