Sağlık

Rahim ağzı kanserine dikkat!

Rahim ağzı kanserine dikkat!

Yaşı kaç olursa olsun her kadının risk altında bulunduğu rahim ağzı kanseri, erken teşhis konduğunda tedavi edilebiliyor ve hasta eski sağlığına kavuşuyor.

Kadınların karşılaştığı en ciddi sağlık problemlerinden biri olan rahim ağzı kanseri, altı ayda bir yapılan pap smear testi ile erken teşhis edilebiliyor. Uzmanlar, yüzde 80 oranında hiç belirti vermeyen rahim ağzı kanserinden korunmak için, pap smeare yaşa bakılmaksızın ilk cinsel temas yılında başlanmasını öneriyor. Test için jinekolojik muayene sırasında vajinadan rahim ağzı dokusu alınıyor ve inceleniyor. Eğer çıkan sonuç olumsuzsa hemen tedaviye başlanıyor. Uzmanlar, pap smeari adet kanamasının olmadığı ve akıntının en az olduğu bir dönemde yaptırmak gerektiğini belirtiyor. Her yaştaki kadınlar bu testi yaptırabiliyor. Eğer alınan sonuçlarda anormal bir durum ortaya çıkarsa, kolposkopi yapılıyor. Mikroskoba benzeyen bu aletle rahim ağzı gözleniyor ve anormal bir görüntü olup olmadığına bakılıyor. Böylece erken dönemde tespit edilen problemli bölgelerin tedavisi hemen yapılıyor.

Hastalık nasıl ortaya çıkıyor?

Rahim ağzı kanserlerinde bir takım virüsler, örneğin HPV (papilloma human virus) veya herpes gibi virüsler ortaya çıkıyor. Bunlar genellikle cinsel ilişki yoluyla kadına bulaşıyor. Örneğin; çok partnerli kadınlarda rahim ağzı kanserine daha sık rastlanıyor. Ayrıca ailesinde kadın genital organlarıyla ilgili kanser öyküsü bulunan kişilerin daha yakından takip edilmeleri gerekiyor. Erken yaşta cinsel ilişki, çok doğum yapmış olmak ve sigara kullanmak gibi faktörler de rahim ağzı kanserinin oluşmasında önemli bir rol oynuyor.Acıbadem Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirkıran, beslenme yetersizliğinin de rahim ağzı kanserinin oluşmasında etkili olduğunu belirtiyor. C vitamini, A vitamini ve folat eksikliği olan kişilerde bu hastalık daha sık görülüyor. Fakat rahim ağzı kanserinin başlıca nedeni aktif seks yaşamı olduğu için, cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak tanımlanıyor ve kadın hayatının iki döneminde sık görülüyor. Bunlardan birincisi ve en sık görüldüğü dönem 35 - 40'lı yıllar, bir diğeri ise 60 - 65 yaşları.

Anormal kanamalar tehlike işareti

Rahim ağzı kanseri, kendini anormal kanamalarla belli ediyor. Bu kanamalar doğurganlık çağındaki kadınlarda iki adet arasında görülen düzensiz kanamalar şeklinde ortaya çıkıyor. Menopoz sonrası dönemde ise, herhangi bir zamanda görülen kanamalar şeklinde kendini gösteriyor. Hastalığın önemli şikayetlerinden biri de 'postkoital' olarak adlandırılan cinsel temas sonrası görülen kanamalar. Bunun dışında çoğu rahim kanseri ileri devrelere kadar sessiz seyrediyor ve ancak ileri dönemlerde kendini gösteriyor. İleri evrede tespit edilen hastalık, bazen böbreklere ya da mesaneye kadar yayılabiliyor. Bu nedenle normal adet dönemleri dışında meydana gelen kanamaların mutlaka araştırılması gerekiyor. Bazı hastalarda bu rahatsızlık kötü kokulu akıntılar şeklinde de kendini gösteriyor ve bu akıntılar kanla karışık olabiliyor. Ağrı ise, rahim ağzı kanserlerinde ileri dönemlerde ortaya çıkan bir şikayet ve erken dönemde kesinlikle görülmüyor. Her kanser türünde olduğu gibi, rahim ağzı kanserinde de erken teşhis çok önemli. Çünkü ancak o zaman gerekli müdahale yapılabiliyor ve hasta eski sağlığına kavuşuyor. Bu nedenle düzenli olarak yaptırılan pap smear testi ve çıkan pataloji sonucu, eğer gerekiyorsa tedavinin zamanında başlamasını ve hastanın yeniden sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı oluyor.

Hastalıktan nasıl korunulur?

Rahim ağzı kanserinden korunmak için vajinal smear araştırmalarına, yaşa bakılmaksızın ilk cinsel temas yılında başlanmalı ve 1 - 2 yıllık aralıklar ile tekrarlanmalı.

Erken tanı konulabilmesi için, kadınların uygun aralıklarla hekime müracaat etmeleri gerekir. Doğru tedavinin uygulandığı kadınlarda rahim ağzı kanseri hemen hemen hiç görülmez.

Rahim ağzı kanserinden korunmanın başlıca yolları; çok eşli veya partnerli olmamak, sigara içmemek ve rahim ağzı kanseri tarama programlarına katılmak.

Rahim ağzı kanseri, vücutta oluşum aşamaları en iyi bilinen kanserlerden biri. Yeterli kontrollerin yapıldığı kadınlarda hastalık, kanser oluşmadan yakalanabilir ve oluşumu engellenebilir.

Uygun kontrolleri yaptıran kadınlarda rahim ağzı kanseri görülme olasılığı sıfıra iner ve böylece kadınlar sık görülen kanserlerin birinden tümü ile kurtulabilir

(Ailem ve Ben)
Yayın tarihi: 25.08.2004
791
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.