Sağlık

Rafting strese birebir!

Rafting strese birebir!

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. İsmail Ak, rafting gibi adrenalini yüksek spor dallarının, stresle mücadelede etkili olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ak, her türlü sporun stresi azaltma etkisi bulunduğunu belirterek, "Günümüz insanı hayatının her alanında yoğun strese maruz kalmaktadır. Aile, iş, eğitim gibi yaşamın içinde olan birçok etken, insanın sinir sistemini etkiler" dedi.

Stresle mücadelede birçok yol bulunduğunu belirten Prof. Dr. Ak, "Bu mücadele yollarından en kolay ve etkili olanı spordur. Her türlü sportif faaliyet stres atmada etkilidir. Ancak adrenalini yüksek spor dalları daha etkilidir" diye konuştu.

Prof. Dr. Ak, yapılan spor dalında stres ve heyecan ne kadar yüksekse adrenalin salgısının da o kadar fazla olacağına dikkat çekti:

"Sporun stresle mücadelede olumlu etkisi olur. Heyecanın yükselmesi kişiyi olumlu etkiler, üzerindeki stresi boşaltmasını sağlar. İnsanın deşarj olabileceği en iyi alanlardan biri spordur. Örneğin adrenalini yüksek rafting, bedeni yorarken ruhu ve beyni dinlendirir.

Rafting sırasında katılımcıların bağırması, çığlık atması, o kişilerin stres atmasını sağlar. Raftingde beden yorulur, ancak beyin dinlenir. Beden yorgunluğu bir ya da iki gün dinlenmeyle geçer fakat beyin yorgunluğunun geçmesi daha fazla zaman alır. Bu tür sporlar depresyona iyi gelir, hatta tedavi edici etkisi de vardır."

Gerçek dinlenme beyin ve ruhu dinlendirmek

Tatilde denize girmek ya da güneşte yatmanın dinlenmek anlamına gelmediğini belirten Prof. Dr. Ak, "Gerçek dinlenme beyin ve ruhu dinlendirmektir. Bu da ancak stres atarak mümkündür. Stres atmanın etkili yolu, adrenalini yüksek sporlardır" dedi.

Prof. Dr. Ak, rafting ve adrenalini yüksek diğer sporların dikkat isteyen etkinlikler olduğunu anlattı:

"Hangi spor yapılıyorsa yapılsın dikkatli olunmalıdır. Sporun tadını kaçırmamak lazım.
Spor yaparak 'stres atacağım, daha çok heyecan lazım' diyerek tedbir elden bırakılmamalı. Rafting deneyimli kişiler gözetiminde yapılmalı. Gerekli tedbirler alınırsa hiçbir tehlike yaşanmaz."
Yayın tarihi: 02.09.2006
856
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.