Sağlık

Q10 Koenzimi Parkinson Hastalığını Yavaşlatabilir

Q10 Koenzimi Parkinson Hastalığını Yavaşlatabilir

Araştırmacılar yaygın bir katkı maddesi olan Q10 koenziminin Parkinson hastalığının ilerlemesini bazı hastalarda yarı yarıya azalttığını bildiriyorlar.

Archives of Neurology dergisinin ekim sayısında yayınlanan araştırma, vücutta doğal olarak üretilen, enerji üretimi ve hücrelerde hasara karşı koruma için hücreler tarafından kullanılan vitamin benzeri bir bileşen olan Q10 koenziminin olası yararlarının incelendiği en son çalışma niteliğini taşıyor.

Parkinson hastalığının ilk evrelerinde olan seksen hastanın (içlerinden hiçbiri daha önce ilaç tedavisine ihtiyaç duymamış) incelendiği bu araştırmada hastalar 16 aya kadar çıkan sürelerle ya da L-dopa gibi geleneksel ilaçlarla tedaviye ihtiyaç duyulana kadar her gün Q10 koenzimi veya plasebo aldılar.

Günde 300 mg ve 600 mg Q10 koenzimi alan gruplardaki hastalarda hastalığın kötüye gitme oranının azaldığı gözlendi. Hastalık plasebo alanlara göre en az %20 daha yavaş seyrediyordu.
Q10 koenziminin yararının Parkinson hastalarının mitekondrilerinin işlevindeki yetersizlikten kaynaklandığı düşünülüyor. Mitekondriler vücut enerjisinin büyük bir bölümünü üreten , içimize çektiğimiz oksijenin yüzde sekseninden fazlasını tüketen hücre bileşenleri. Mitekondrilerin işlevi sekteye uğradığında 'serbest radikal' molekülleri hücrenin önemli bölümlerine zarar vererek kanser gibi genellikle yaşla ilişkilendirilen hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. İnsan bedeni genç ve sağlıklıyken günde 300 mg Q10 koenzimi üretebiliyor ancak 30 yaşından sonra bu seviye düşmeye başlıyor. Kimyasal olarak K vitaminine benzeyen Q10 koenzimi kanın pıhtılaşmasında esas olan bir madde.
Yayın tarihi: 18.10.2002
588
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.