Sağlık

'Psikolog ne iş yapar?' diye düşünmeyin!

'Psikolog ne iş yapar?' diye düşünmeyin!

Yaşadığımız çağda insan ruh sağlığını etkilen, bozan, psikosomatik rahatsızlıklara neden olan pek çok etken var. Kişinin yalnız baş edemediği konularda uzman yardımı devreye giriyor. Ancak tüm gelişmelere rağmen yinede psikolog yardımı almayı sade karşılıklı bir dost konuşması şeklinde anlama eğilimleri de görülüyor. Bu konuyu Prof, Uzm. Dr ve psikolog bütünlüğü içinde hizmet sunan Memory Center Uzman Klinik Psikoloğu Yıldız Burkovik şöyle değerlendiriyor:

Dünyanın çeşitli yerlerinde psikoloğa gitmek, psikoterapi almak kişilerce farklı olarak yorumlanıyor. Bu yorumlar bazen gerçekçi bazen de gerçek dışı olabiliyor. Gerçeği bilmek ve doğru bilgiyi almak önemlidir.

Yıldız Burkovik karşılıklı konuşarak ve çeşitli yollar izlenerek yapılan psikoterapi; yanlış kanı olarak dost ahbap ya da yakın çevreyle yapılan konuşma biçimi olarak adlandırılmasının yanlışlığına dikkat çekiyor.

Yaşanan problemler önemsenmeli ve klinik alanda tecrübeli bir uzman tarafından psikoterapi yapılmalıdır.

Psikoterapi sadece bir sohbet değil diyen BURKOVİK pek çok terapi biçiminin olduğunu, teorik anlamdaki farklılıklarla birlikte izlenen stratejilerinde her birey için farklı olduğunu belirtti.

Psikoterapide en önemli şeyin kişinin kendi isteğiyle terapiye gelmesi olduğunu vurgulayan Uzman psikolog Yıldız Burkovik, bu durumda yardım alan kişinin kendindeki bir takım özellikleri fark ettiğini, kendini tanıma ve değerlendirme sonucunda; kişiliğinin gelişimi ve yaşantısındaki kendine zarar veren özellikleri değiştirebilme ve bunlarla baş etme isteğinin ortaya çıktığını söyledi.

Özgüven kaybı yaşayan kişilerde hayatı yaşama zorluklarının görüldüğünü belirten Burkovik, sözlerini 'kişi özgüvenini kaybettiğinde kendinde kusurlar bulmaya başlıyor, daima ret edileceğini ve kendisine hakaret edileceğini düşünmeye başlar, her şeyin suçlusunun kendisi olduğu fikrine varır ve kendine acımaya başlar' şeklinde sürdürdü.

Kadınların kendini ifade yönü daha güçlü

Burkovik, 'Kendini iyi ifade edemeyiş kişiyi depresyona dahi sokar. Tüm sorunları çözebilmenin en iyi yolu iyi bir iletişim kurmaktan geçer. İyi iletişim; kendini tam anlamıyla ifade edebilmek ve karşısındaki kişiyi anlayabilmektir. Sizin sözcüklerinizi başkası söylediğinde gerçekten tam düşündüklerinizi mi söylüyor, yoksa sizin söylemeye çalıştığınız şeyi anladığı şekilde anlatmaya mı çalışıyor acaba.

Gerçek sözler insanın ağzından çıkanlardır. Bazen kişiler başkasının söylediğini anlatırken yorumlar katabilirler, çünkü kendi anladıklarını anladıkları şekilde anlatabilirler. Bu nedenle önemli olan insanın direkt hitap etmesi gereken kişiyle karşı karşıya gelmesidir.

Konuşmalarda dikkat edilmesi gereken karşı tarafın anlayacağı, açık bir şekilde konuşmak, asla yargılamamak, kendi düşünce ve duygularınızdan bahsetmek ve karşınızdaki kişinin yerine kendinizi de koyabilmek yani empati yapabilmektir.

Kadınlar bu konuda daha başarılılar. Hem kendilerini iyi gözlemleyebildikleri, iyi ifade edebildikleri için sorunlarının üstesinden gelmekte daha başarılılar' diyor.

Klinik pratiklerinde beylerin yardım almaları daha çok hanımların ikna etmesi sonucunda gelen hastalara rastladıklarını belirten Burkovik bu işin önemini kavradıklarını memnıniyetle gördüklerini söylüyor.

Psikoterapi var olan ptonsiyeli açığa çıkarır

Her insanın içinde bir cevher saklıdır. Bunu çıkartmak ve harekete geçirmek tamamen insanın elindedir. İşe önce kişi kendini tanımakla başlamalıdır. Bunun için psikoterapi fayda sağlar. Kendini tanıyıp keşfettikçe belki de kendini sevecek ve yıllardır bu güzelliği ortaya çıkartmadığı için kendine kızacaktır.
Yayın tarihi: 13.05.2003
1173
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.